İlerleyen Yaşlardaki Hamilelik Hakkında

Hayatınız boyunca çocuk sahibi olmayı çok istediniz, ancak belki biraz geç kaldınız. İlerleyen yaşınıza rağmen bu istek dinmedi ve belki de şimdilerde bebeğinizi kucağınıza almaya hazırlanıyorsunuz. Peki bu süreç dahilinde sizi neler bekliyor biliyor musunuz? Eğer ki hamileliğiniz, özellikle 35-40 yaş arası veya sonrasındaysa hem anne hem de bebekte sağlık sorunları yaşama riski artış gösterebileceğinden hamilelik sürecinde dikkat etmeniz gerekenler artacak demektir; ancak hemen korkmayın, gelişen tıp ile birlikte ilk tehlikeli dönemi atlatıp düzenli kontrollerini aksatmayan kadınların %85-90’ı sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alabilmektedir.

İlerleyen yaşlardaki hamilelik hakkında bilmeniz gerekenler için yazımızın devamını okumaya devam edin.

1. Düşük Tehlikesi Fazladır

İlerleyen yaşlarda hamile kalmak ne denli zorsa bebeği taşımak da o denli zor olacaktır. Yapılan birçok araştırmada 20’li yaşlardaki anne adaylarında görülen düşük riski %10-15 iken bu risk 40’lı yaşlarda %35, 45 ve sonrası yaşlarda ise %50’ye kadar yükselebilmektedir. Bu risk ilk 2,5 ayda daha yüksekken hamileliğin ilerleyen dönemlerinde düşmekle birlikte devam eder; ancak gerekli kontroller yapıldığında birçok soruna karşı çözüm bulabilir, bebeğinizi dünyaya getirebilirsiniz.

2. Hemoroid ve İdrar Tutamama

İleri yaşlarda hamile kaldıysanız göz önünde bulundurmanız gereken risklerden biri de hemoroid ya da idrar tutamama sorunudur. Özellikle 35 yaş sonrası anne adayları için bu risk oldukça yüksektir.

3. Sezaryen Doğum Tercihi Artar

Hamilelik ve doğum sürecinde herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde normal doğum varken sezaryen doğum tercih edilmemesi gereken bir seçenektir; ancak ileri yaş hamileliklerinde durum değişir. Yaşça büyük olan anne adayında doğum sırasında oluşacak riskler hem anne hem de bebeği tehlikeye atabileceği için sezaryen doğum, tercih edilmesi gereken seçenekler arasında yerini alır.

4. Doğum Süreci Uzayabilir

Büyüklerimizin anne adaylarına “Bir avazda kurtul yavrum.” dileğinde bulunduğuna çokça şahit olmuş olabilirsiniz. Bu dileğe en çok da ileri yaş hamileliği yaşayan kadınların ihtiyacı olabilir; çünkü 30 yaş sonrası hamileliklerinde doğum eyleminin normalden biraz daha fazla sürme ihtimali yüksektir.

5. Miyom Riski Artabilir

Miyom, rahim içinde oluşan iyi huylu tümörler demektir. Bazen etkilerini kaybetse de bazen küçük operasyonlarla alınması gerekir. Miyomların özellikle 35 yaş sonrası hamileliklerinde oluşma riski yüksektir.

6. Down Sendromu Riski Artar

İleri yaş hamileliklerinde doğacak bebeğin başta Down sendromu olmak üzere birçok kromozomal anomali yaşama riski artar. Bu ihtimallerin düzenli kontrol ve gerekli testler ile iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Hamilelik

7. Erken Doğum Riski Artar

Yapılan birçok araştırmada 20-30’lu yaşlardaki anne adaylarına göre 40 yaş ve üzeri anne adaylarının çok daha fazla erken doğum yaptığı görülmüştür. Erken doğum tehdidinin düzenli kontroller ile takip edilmesi, gerekirse hamilelik sürecinde bebek için akciğer geliştirici steroidler uygulanması gerekir.