Kitapların Çocuklara Kazandırdığı 8 Olumlu Özellik

Sömestr dönemini çocuğunuz için kitap okuma alışkanlığı kazanacağı bir fırsata çevirebilirsiniz. Çocukların sosyal, zihinsel ve duygusal gelişiminde kitabın rolü çok büyük. Dinleme kabiliyetini ve dil yetisini geliştirmede etkili olan kitaplar çocukları farklı bir dünyaya taşırken, hayal gücünü de geliştiriyor. Kitapla büyüyen çocuk daha başarılı oluyor. Kitaplar bizlere de fantastik bir dünyanın kapılarını açıyor. Hayatın akışının tüm yoğunluğuna rağmen zihnimizi gereksiz bilgilerden arındırmak, hayallerimize yenilerini eklemek, kısa bir nefes alış, daha iyi hissetmek istiyorsak biz de kitaplara daha çok zaman ayırmalıyız. Çocuklarımız kitapla büyürken, onlara eşlik etmek, bize de iyi gelecektir, ne dersiniz? Hem bakın kitaplar hayatımıza nasıl dokunuyor…

çocuklarda kitap okuma alışkanlığı

1. Çocuklara bambaşka bir hayatın kapılarını aralamak dışında kitaplar eğlencelidir. Çizimleri, masalsı dünyası, kahramanlarıyla çocukların keyifli saatler geçirmesine olanak tanır.

2. Kitaplar çocukların hayatı sadece kendi ortamlarından ibaret olmadığı gerçeğini gösterir. Onların başka dünyalara, başka fikirlere, başka hayatlara tanıklık etmesini sağlar.

3. Çocuklar okumayı, yazmayı, çizmeyi, boyamayı, sayıları, mevsimleri, hayvanları daha pek çok şeyi kitaplar sayesinde öğrenir. Kitaplar sayesinde kavrama yetileri gelişir.

4. Kitaplar çocukların dil, zihinsel, duygusal gelişimini destekler. Konuştuğu dili daha iyi tanımasını ve geliştirmesini sağlar, zihninde hayal dünyasına yer açar, duygusal olarak sevindirir, üzer, kızdırır. Öte yandan duygularını kontrol etmesini ve yaşadıkları duygu durumlarının doğal olduğunu öğretir.

kitap okumak

5. Kitaplar, okunan hikayeler ve gerçek hayat arasında bir ilişki kurmanın en güzel yoludur.

6. Merak kitap okumayı, kitap merakı besler. Meraklı çocuklar meraklı bireylere, sorgulayıcı zihinlere dönüşür ve bilgi hızla yayılır.

7. Kitaplar çocukların yaratıcılıklarını geliştirir, el becerilerine ve zihin gelişimlerine katkıda bulunur. Çocukların keşfetme güdüleri kitaplar sayesinde anlam kazanır.

8. Çocukların problem çözme becerileri kitaplar sayesinde gelişir ve pekişir. Kitap okurken, kahramanın bir sonraki adımı için yeni fikirler, onlara eşlik edecektir.

Hazır konu kitaptan açılmışken… Migros’ta sizi müthiş bir kampanya bekliyor. Tüm kitaplarda % 30 indirim fırsatını kaçırmayın!