Kolik Bebekleri Sakinleştirecek 7 Yol

Kolik, yenidoğan bebeklerde görülüp 3 ya da 6 ay kadar sürebilen ağlama krizleridir. Asıl nedeni tam olarak tanımlanamasa da kendisi ağlamanın uç noktası olarak tanımlanabilmektedir. Her sık ağlayan bebek kolik olmamakla birlikte bu durumun ancak tam bir muayene ve gerekli tetkiklerden sonra teşhisi konulabilmektedir.

Görünürde hiçbir sorun yaşamamasına rağmen bir türlü susmayan kolik bebekler, özellikle ilk kez anne-baba olma deneyimini yaşayanlar için epey korkutucu olabilmektedir. Eğer sizin de kolik teşhisi konan bir bebeğiniz varsa ve ne yapacağınızı pek bilemiyorsanız yazımızın devamında kolaylık sağlayacak öneriler bulabilirsiniz. İşte kolik bebekleri sakinleştirecek 7 yol…

 

1.Bebeğinizi Tanıyın

Her bebek farklı özelliklere sahip olup farklı şeylerden hoşlandığından ağlama krizlerini yok edecek yöntemlerin neler olduğunu bilmek için öncelikle bebeğinizi iyi tanımanız gerektiğini unutmayın. Örneğin ılık bir banyo ya da bir krem uygulayarak yapacağınız masaj bebeğinizin rahatlamasını ve ağlama krizini atlatmasını sağlayabilir; ancak bunu bebeğinizi iyi tanıyorsanız belirleyebilirsiniz.

  1. 2.Beslenmesine Dikkat Edin

Bebeğinizin ağlama krizini tetiklememek için onu her açıdan rahat ettirmeniz gerekir. Bu nedenle kolik dönemdeki bebeğinizin beslenmesine ekstra bir önem göstermeyi unutmayın. Anne sütü ile beslenen bebeğinizin gaz problemi yaşamaması için gaz yapacak besinlerden uzak durun, hazımsızlık yaşamaması için öğünleri arasında en az 2 saat bulundurun.

  1. 3.Hava Aldırın

Bebeğinizin ağlama krizinde eğer hava şartları ve saatler uygunsa rahatlatmak için onu dışarıda bir gezintiye çıkarın. Alacağı temiz hava sayesinde bebeğinizi ağlama krizinden kurtarabilir hem kendinizi hem de onu rahatlatabilirsiniz.

  1. 4.Kucak Değil Beşik Tercih Edin

Yaygın görülen davranışlardan biri, ağlamaya başlayan bebeği direkt kucağa alıp sakinleştirmeye çalışmaktır. Ancak kolik bebeğinizi kucağa alıp sakinleştirmeye çalışmak yerine onu beşiğinin içerisinde ritmik hareketlerle sallamayı tercih ederek uyumasına yardım etmek daha doğru bir davranış olabilir.

  1. 5.Uyku Düzenine Müdahale Edin

Kolik bebekler, genel olarak aşırı ağlama nöbetlerini geceleri yaşamaktadır. Bu nedenle eğer ki kolik bir bebeğiniz varsa onu gündüz saatlerinde uzun süre uyutmak yerine mümkün olduğunca sadece geceleri uyutmaya çalışın.

  1. 6.Seslerden Yararlanın

Onu sakinleştirmek için ona anne karnı huzuru sunabilirsiniz. Nasıl mı? Elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi gibi seslerin anne karnındaki seslere benzediği ve bebekleri sakinleştirdiği biliniyor. Kolik bebeğinizin sakinleşmesi için çeşitli telefon uygulamalarından bu tip sesleri açıp ona dinleterek ağlama krizlerini önleyebilirsiniz.

  1. 7.Şefkatli Davranın

Kolik bebeğiniz varsa bu sizin için de elbette zorlu bir süreç demektir. Uykusuzluk, aşırı gerginlik gibi durumların içerisinde olsanız da bunu bebeğinize yansıtmamaya, ona kızmamaya özen gösterin. Bebeğinizin sizi anladığını, hissettiğini unutmadan ona karşı şefkatli olarak sakinleşmesine yardım edin.