Koltuk Seçiminde Dikkat Edeceğiniz 6 Nokta

Tüm günün, tüm haftanın hatta şu zorlu koşuşturmaca dolu hayatın yorgunluğunu atabileceğiniz tek ve en önemli yaşam alanı kendi evinizdir. Bunun için evdeki tüm eşyaları konforunuz için seçmeli, eşyaların görüntüsü kadar rahatlık, kullanışlılık, kolay temizlenme gibi özelliklere de dikkat etmelisiniz.

İşte size koltuk seçiminde yardımcı olacak 6 öneri!

1. Sağlamlığına Dikkat Edin

Koltuk için bir kez para harcamak ve onu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız sağlamlık sizin için her şeyden önemli olmalı. Sağlam bir koltuk olup olmadığına karar vermek için koltuğun iskeletinde kullanılan ağacın cinsini öğrenebilirsiniz. İskelet, eğer ki sunta ya da kavak gibi ağaçlardan yapılmışsa kalitesiz; gürgen, kayın gibi ağaçlardan yapılmışsa dayanıklı demektir.

hali-dekorasyon

2. Döşeme Kumaşına Dikkat Edin

Koltuk kumaşının seçimi, hayatınızın kolaylaşması için son derece önemlidir. Leke tutmayan, kolay temizlenebilen, aynı zamanda terletmeyecek kumaşlar tercih etmelisiniz. Salonlarda yer alacak koltukların kadife, sonil ya da teflonlu kumaşlar; oturma odasında yer alacak koltukların keten ya da koton kumaşlar ile kaplananlarını seçmek ideal olacaktır.

renkli-dekorasyon

 

3. Fermuarlı Olmasına Dikkat Edin

“Ben derinlemesine temizlik severim, sadece silmek yetmez, yıkamak da isterim.” diyorsanız koltuk döşemelerinin fermuarlı olmasına dikkat edin. Böylece gerektiğinde çıkarıp yıkayabilir ve derinlemesine temizliğe kolayca kavuşabilirsiniz.

ev-dekorasyon

4. Renk Seçimine Dikkat Edin

Genel olarak küçük evlerde yaşamaktayız. Bunun için koltukların boyutu kadar renkleri de dikkat etmemiz gereken etkenler arasına giriyor. Küçük mekanlarda koyu renkli koltuklar yerine açık renkli koltuklar tercih etmelisiniz. Böylece mekana daha ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz.

mum-dekorasyon

 

5. Fazla Süslemeden Kaçının

Bir koltuk takımı alıp onunla uzun yıllar geçirmeyi istiyorsanız, daha sade modelleri tercih etmelisiniz. Sade seçimlerin modasının hiçbir zaman geçmeyeceğini, klasiklerin her daim sevileceği gerçeğini unutmamalısınız.

ev_dekorasyonu

 

6. Yataklı ve Bazalı Olmasına Dikkat Edin

Misafirleriniz fazlaysa ya da televizyon karşısındayken rahatınıza fazla düşkünseniz yatak haline getirilebilen koltukları seçmenizde fayda var. Kullanımları oldukça kolay bu modeller ile misafirlerinizi de kendinizi de mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda bazası sayesinde yer bulamayıp ortalıkta gezdirdiğiniz birçok döküntüden kurtulur daha düzenli bir ev ortamına kavuşabilirsiniz.