Kötü Karne Karşısında Ebeveynler Nasıl Davranmalı?

Ödevsiz, alarmsız, ders zilinin olmadığı güzel tatil günleri geldi.

Öğrencilerin çoğu yorgun, mutlu, “pekiyi” dolu karnelerini almak için heyecanlı; bir kısmı da zayıf dolu karnelerini bildikleri için sadece tedirgin…

cocuk-kitap-okuma

Öyle ki ebeveynlerinden gelecek olumsuz tepkilerin farkında ve o gün için kendince hazırlıklar bile yapmakta. Karne günü akşam haberleri; zayıf notları sebebi ile kendine zarar veren öğrenciler, karnesini aldıktan sonra alacağı tepkiden korkup evine hiç gitmeyen öğrencilerle dolu oluyor. Hiçbir ebeveyn, çocuğunun bu gibi haberlerin içinde başrol sahibi olmasını asla istemez biliyoruz, peki ya bilinçli bir ebeveyn bunun için nasıl davranmalı ne önlemler almalı bunları biliyor muyuz? 

Kötü bir karne karşısında nasıl bir tutum sergilemeli de çocuklarımızı hem kırmamalı hem de yeni döneme daha iyi olacak şekilde hazırlamalıyız?

Her Şeyden Önce Onu Koşulsuz Sevin 

Bir çocuğun ihtiyacı olan temel şey, sevgidir. Koşullar ne olursa olsun, ona değer verdiğinizi mutlaka hissettirin.

cocuklarda-egitim

Onu Başkalarıyla Kıyaslamayın

Asla arkadaşlarının yanında onu küçük gösterip, başkalarını örnek vermeyin.

 Onun da Üzgün Olduğunu Unutmayın

Özellikle de çocuğu ile iletişim kurmayan ebeveynler iseniz çocuğunuzun çok daha öncesinden karne gününün kaygısını yaşamaya başladığının farkında bile değilsinizdir. Kimse başarısız olmak istemez, çocuğunuzun da bu sonuçlar için üzgün olduğunu unutmayın. 

cocuklar

Takdir Edin

Sadece kötü notlarına odaklanıp başardığı konuları es geçmeyin. Başarılarını da uzunca konuşup, onu takdir edin.  

Sayısal Değerler Değil Çocuğunuzun İyiliği

Önceliğiniz sayısal değerler değil, çocuğunuzun iyiliği olmalı. Unutmayın, bu konu sadece sonuç ile değil; süreç ile değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

cocuk-gelisimi

Cezalandırmak Değil, Aşırı Ödüllendirmek Hiç Değil

Notlara göre cezalar vermek ne size iyi hissettirecektir ne de çocuğunuzu daha başarılı biri yapacaktır. Bu hamleler ile onların psikolojisinde kötü bir iz bırakacağınızı unutmayın. 

İyi notlarını elbette takdir edip ödüllendirin; ancak büyük, pahalı hediyelerle değil. Maddi yerine manevi ödüller seçmeye özen gösterin. Bu, beraber vakit geçireceğiniz onun da istediği bir etkinlik ya da ona sadece sarılmak olabilir. 

Notların Telafisi Mümkün

Baskı yaparak tatil döneminde dinlenip eğlenmesine müdahale etmeyin. Notların telafisi her zaman mümkündür; ancak bozulan bir çocuk psikolojisinin telafisi her zaman mümkün olmayabilir.

cocuk-egitimi

Nedeni Öğrenilmeyen Sorun Çözülemez

Kötü notların sebeplerini ve düzeltmek için neler yapılabileceği hakkında çocuklarınızla tartışıp karar verin. Davranışlarında bir değişiklik ya da özel eğitim gerektiren bir durum varsa bunun üzerine gidin ve mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Sonuca Değil Sürece Odaklanın

Çocuğunuzun başarısını etkileyen birçok dışsal ya da içsel neden olabileceğinin farkında olun. Aile içi sorunlar, depresyon, kaygı, öğrenme güçlüğü, dikkat süreçleri ile ilgili sorunlar, yetersiz çalışma alışkanlıkları gibi ciddi ve müdahale gerektiren konuların çocuklarınızı etkileyebileceğini bilin.

Karne Başarı Ölçütü Değildir

Bir çocuğun genel gelişim ve başarısını karneye bağlamak; çocuklarda yetersizlik hissi, kaygı, motive eksikliği gibi özellikle psikolojik yapısını etkileyen sorunlara yol açabilir.

Unutmayın Siz de Çocuk Oldunuz

Onu anlamaya çalışın. Onların daha önceden hiç ebeveyn olmadığını ama sizin birer çocuk olduğunuzu hatta bazen sizin de zayıflarla dolu karneler getirdiğinizi unutmayın.