Kreş veya Anaokulu Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Çoğunlukla çalışan ebeveynlerçocuğunun bir şeyler öğrenebileceği, güvenli kreş ya da anaokulu arayışı içerisindedir. Tüm gün ayrı kalacağınızdan zaten üzüleceğiniz çocuğunuz için bari doğru seçimler yaptığınızdan, güvenli ellere bıraktığınızdan emin olmalısınız ki ebeveyn olarak siz de gün boyu mutlu olabilesiniz

Çocuğunuzun geleceği için okul eğitiminin önemi kadar okul öncesi eğitiminin de eksiksiz olması gerektiğini, kreşya da anaokulu seçimi gibi önemli bir konuda dikkat etmeniz gereken tüm noktala iyi bilmelisiniz.
Doğru bir kreş ya da anaokulu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği, satırlarımızın devamında. Şimdiden kolaylıklar ve başarılı bir seçim dileriz.

1) Öğretmenini Tanıyın

0-6 yaş çocukların eğitimden daha çok ilgi, şefkat ve sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bunu ona sağlayacak kişilikte bir öğretmen bulmaya gayret gösterin. Çocuğunuz zaten gün boyu yeterince ailesinden uzak kalacak, bari bu durumu biraz olsun unutturup onu tatmin edebilecek, ona aile sevgisi gösterebilecek bir öğretmene sahip olmasını sağlayın. 

cocuk-egitimi

2) Okulun Girişine Dikkat Edin

Genel olarak okulun kapısından girdiğinizde karşılaşacağınız ilk şeyler, okulun nasıl bir eğitim anlayışı içerisinde olduğunun ipucunu verir. Okul girişindeki materyallerin çoğu, çocuğunuza hitap ederek onun rahatlamasını sağlayan şeyler olmalı. Aksi takdirde bu materyaller daha çok size hitap ediyorsa okul, sizin gözlerinizi boyama çabasında, çocuğunuzu sevecek değil;sizi müşteri olarak görecek bir anlayışa sahip olabilir.

cocuk-hobi

3) Ziyaret Edin

Gözünüze kestirdiğiniz okullar hakkında telefonla bilgi almak, sadece ilk adım olmalıdır. Kreşi ya da anaokulunugezmek için mutlaka randevu alın. Öğretmenler, yetkili kişiler ile mutlaka yüz yüze görüşün. Okulu gezerken panolarda etkinlik paylaşımı var mı, bu etkinlikleri çocuklar mı yapmış dikkat edin. 

cocuklarda-bale-egitimleri

4) Çocukları Gözlemleyin

Ziyareti mutlaka okul saatinde yapmayı tercih edin ki çocukların öğrenim sırasındaki hareketlerine dikkat edebilin. Çocukların yüz ifadelerine odaklanın. Eğer ki çocuk, mutlu bir ifadeye sahip ve özgürce dolanıyorsa okulunu benimsemiş ve sevmiş demektir. Ancak çocuk bir komutla hareket ediyorsa, yüzünde bıkkınlık ya da mutsuzluk ifadeleri varsa bir şeyler yanlış gidiyor olabilir. 

cocuk-gelisimi

5) Soru Sormaktan Çekinmeyin

Unutmayın, orası sizin en değerli varlığınızı emanet edeceğiniz bir kuruluş. Bunun için yetkili kişilere aklınızdaki tüm soruları sormaktan çekinmeyin. Yönelteceğiniz; Psikolog var mı, ne tür etkinlikler yapılıyor, beslenme düzeni nasıl oluyor, öğretmenlerin deneyimi ne kadar, burada geçirdiğiniz bir günü anlatabilir misiniz, güvenlik önlemleri nelerdir, çocuklar arasındaki anlaşmazlıklar nasıl çözülüyor? gibi sorular ile yetkililerin hem genel tavırlarını ölçmüş olur hem de içinizi rahatlatabilme imkânı bulursunuz.

cocuklarin-beslenmesi

6) Ses Tonları Önemli

Okul ziyaretiniz sırasında tüm çalışanların jest ve mimiklerine dikkat edin. Karşılaştığınız insanlara “merhaba” deyin ve karşılığındaki ses tonuna dikkat edin. Tüm gün çocuğunuzla vakit geçirecek bu insanların ses tonu, onların gerçek kişiliği hakkında önemli ipuçları verebilir unutmayın.

migrostvblog_cocuklayolculuk_v3_230617

7) Mevcuda Dikkat Edin

Öğretmen başına kaç öğrenci düştüğüne dikkat edin. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu her anda ona zaman ayırabilecek bir öğretmen bulamaması kötü sonuçlar doğurabilir, untumayın.

cocuk-oyunlari

8) Araç ve Gereçler Yeterli mi?

Çeşitli etkinlikler ve derslerin gerçekten verimli olabilmesi için gerekli araç ve gereçlerin olması şarttır. Yeterli araç ve gereçlerin olup olmadığını ve özel olması gereken eşyaların gerçekten kişisel olup olmadığına dikkat edin.

cocuklar

9) Baz İstasyonu Var mı?

Okulun her şeyi baştan aşağı harika bile olsa dikkat etmeniz gereken noktalar ne yazık ki bitmiyor. İyi bir kreş ya da okulun çevresinde sağlık için son derece zararlı olan baz istasyonlarının bulunmaması gerekiyor. Eğer ki çevrede baz istasyonu varsa kararınızı tekrar gözden geçirmekte fayda var.