Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Yaratmanın 7 Keyifli Yolu

Balkon; apartmanlara sıkışmış, pek de sevimli olmayan şu hayatlarımızda evlerimizden ayrılmadan hayata karışmamızı sağlayan, birçok kültürde önemli yeri olan bir bölüm.

kis-bahcesi

Her zaman dendiği gibi insan sosyal bir hayvan. Sosyalleşmek temel ihtiyaçlarımızdan biri; ancak canımız her zaman evden uzaklaşıp dışarı çıkmak, hayata karışmak istemez. Öyle anlarda koşar imdadına insanın küçük bir balkon! Hayatın akışını izler, belki iletişim kurar ama asla içlerinde yer alıp başrol sahibi olmazsın. 

Balkonları daralıp nefes almamız gerektiği anlarda hep en yakınımızda bulabildiğimiz için onları en güzel şekilde değerlendirmeyi kendimize bir borç, onlara bir teşekkür bilmeliyiz. Onlarla sadece yazın yakın olur da kışın unutursak üzüleceklerini bilmeli ve gereken özeni her mevsim göstermeliyiz! Gelin, şimdi vereceğimiz öneriler ile mevsimi değil diye terk ettiğiniz o küçük balkonunuzdan şahane bir kış bahçesi yaratalım! 

Renk Kullanımından Asla Kaçınmayın

Birçoğumuz farkındadır, renklerin dünyası öyle büyülü ki! Renklerin gün içerisindeki ruh halimizi bile doğrudan etkilediğini, onların enerjisini olumlu ya da olumsuz olarak kullanmanın tamamen bizim elimizde olduğunu unutmayalım ve onları evimizin en güzel bölümüne konduralım.

bahce-duzenleme

 Küçük kış balkonunuzda yazı aratmayacak, cıvıl cıvıl renkleri bolca kullanırsanız enerjiniz de bununla orantılı olarak yükselecektir. 

Kışı Anımsatan Dekorlar Yaratın

Küçük balkonlarda hoş, estetik, son derece zevkli ve yaratıcı alanlar oluşturmak çok daha kolay; çünkü yer kaplamayacak küçük detaylar ile bambaşka bir köşeye merhaba diyebilirsiniz. Bunun için en doğru seçimler, çam kozalakları, renkli mumlar, fenerler, sonbahar yaprakları olabilir. 

Hobi Köşesi İyi Fikir

Ya da hobinizi temsil eden detaylara ne dersiniz? Kış bahçenizin bir köşesine örgü seviyorsanız yumak dolu bir sepet; film seyretmeyi seviyorsanız CD dolu bir sepet, müzik dinlemeyi seviyorsanız plak dolu bir sepet köşesi ruhunuza çok iyi gelecek! Yer kaplamayan bu detaylar ile hem kış bahçenizi güzelleştirecek hem de hobinizi uygulamak için hoş bir köşe ayırmış olacaksınız.

bahce-duzeni

Her Mevsimde Bir Harika                    

Pencere kenarına dizeceğiniz sevimli ve şık saksılardaki minik minik rengarenk çiçeklerle kışın tüm kasvetini dağıtabilir, sıcacık bir kış balkonu yaratabilirsiniz. 

Dekoratif Masa ve Sandalyeler

Balkonunuz küçük olduğundan maalesef ki geniş yemek sofraları kuramayacaksınız. Bu yüzden yer kaplayan, kaba yapılara sahip masa ve sandalyeler edinerek hayatınızı daha da zorlaştırmamalısınız değil mi? Büyük yemek sofraları yoksa kurabiyeli çaylı sohbetlerle dolu küçük masalar mümkün! O halde kış balkonunuzda mini hoş sohbetler için katlanabilir, dekoratif renkli masa ve sandalyeler tercih edebilirsiniz.

bahce-bakimi

Daha Özgür Alanlar için Minderler

Hayatınızda “daha az eşya” mottosunu edindiyseniz minderler, sizin için harika çözümler olacak. Yerlere ve tüm köşelere donatacağınız renkli mi renkli, pofuduk mu pofuduk minderler ile hem daha özgür hem de daha sıcak bir kış bahçesi yaratabilirsiniz. 

Halılar Olmazsa Olmaz

Kış bahçenizi de içinizi de ısıtmaya yeter onlar! Kışın olumsuz koşullarını unutturup daha sıcak bir ortam yaratırken kış balkonunuza özgünlük katabilirsiniz.

Sıcacık Battaniyeler

Bol yünlü ya da polar; ama çok renkli sıcacık battaniyeler! Onlara sarınmasanız bile görüntüsü ile sıcaklığını size çoktan hissettirmiştir bile. Seçtiğiniz battaniyeler ile küçük balkonunuzda yer kaplamadan çekici bir ortam yakalayabilirsiniz. 

Doğayla İç İçe Küçük Mekanlar

Hepimiz günlük yaşantımızdan bunalır ve kendimizi doğanın şefkatli kollarına bırakıp şöyle bir salınmak isteriz; fakat her zaman yemyeşil alanlara gitmemiz mümkün olmayabilir. O halde biz doğaya gidemiyorsak doğa bize gelsin çok mu? Balkonlar işte tam da bunun için harika bölümler! Çim halılar ve yeşili bol bitkiler ile orman hissiyatı için hoş bir zemin hazırlayabilir, doğanın oluşturacağı olumlu hisleri küçük kış bahçenizde yakalayabilirsiniz.