Küçük Odalarda Geniş Alanlar Yaratmanın 5 Yolu

Evdeki herhangi bir odanın, mutfağın ya da banyonun küçük olması ev sahipleri için her zaman can sıkıcı bir sorun olmuştur. Kimi zaman odalar dar ve uzun olduğu için eşyaları sığdırmak oldukça güç bir durum haline gelir. Kimi zaman da odanın içi adım atılamayacak bir hal alır. Ancak küçük odaları da ufak dokunuşlar ile daha kullanışlı geniş alanlar haline getirmek, en azından öyleymiş gibi göstermek mümkün. İşte küçük bir odayı dekore ederken dikkat etmeniz gereken 5 etkili unsur…

dar alanlar için dekorasyon fikirleri

Aynalar küçük bir odayı daha geniş göstermek için kullanabileceğiniz en akıllıca dekorasyon unsurlarının başında gelmektedir. Karşılıklı olarak duvarlara yerleştirilen aynalar odanın kasvetini atmanıza ve açık bir görünüm vermenize olanak sağlar. Ayrıca ayna sayesinde odadaki ışık oranını artırabilir ve odanızın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan pahalı aynalar yerine daha uygun fiyatlarda olan aynaları tercih edebilir hatta tek bir büyük ayna yerine iki parça aynayı yan yana ya da alt alta kullanarak farklı bir görünüm yaratabilirsiniz.

Küçük odaları dekore ederken kullandığınız renkler daha büyük bir önem taşımaktadır. Beyaza yakın açık tonlarda renkleri kullanmak her zaman için odanızı daha ferah ve geniş gösterecektir. Halı, perde, duvar ve diğer eşyalarda aynı tonlarda açık renkleri tercih etmeniz ne kadar çok eşyanız olursa olsun odanızın daha ferah görünmesini sağlayacaktır.

küçük oda dekorasyonu

Eğer odanız için yeni eşyalar almayı planlıyorsanız, seçimlerinizi her zaman için sade ve daha az yer kaplayan ögelerden yana kullanmanız doğru olacaktır. Örneğin; uzun bir kanepe ya da çekyat yerine ikili ya da tekli koltukları, çıkıntılı ve geniş detayları olan masalar yerine ise daha sade ve modern tasarımları tercih edebilirsiniz. Özellikle dar mutfaklar için açılıp kapanabilen masalar her zaman için kurtarıcı ögeler arasında yer almaktadır.

mutfak dolabı

Aynı durum oturma odaları için de geçerli olmaktadır. Açılan koltuklar, yatağa dönüşen çekyatlar ve iç içe geçebilen sehpalar küçük alanları en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak eşyaların başında gelmektedir. Mutfaklarınızda ise birkaç farklı fonksiyona sahip olan gereçleri tercih etmeniz daha çok alana sahip olmanızı sağlayacaktır. Örneğin; ayrı ayrı blender ve mixer almak yerine iki özelliğe de sahip olan tek bir ürünü seçebilirsiniz.

oturma_odasi

Küçük odalarda yaşanılan en büyük sorunlardan bir diğeri ise var olan araç, gereç, gıda ya da kıyafetleri saklayamamaktır. Odadaki dolaplar ve raflar yetersiz kaldığında dekoratif kutu, sepet ve geniş cam kavonazlar yardımınıza yetişecektir. Bu saklama gereçlerini doldurduktan sonra baza içi ya da masa altı gibi görünmeyen yerlere koyabilir ya da odanızın rengine ve dekorasyonuna uygun ürünler seçerek yarattığınız düzenin hoş bir parçasıymış gibi gösterebilirsiniz.