Mutfakta Tasarrufun 6 Yolu

Eskilerin ve hatta yenilerin de her zaman dediği gibi; devir tasarruf devri, israftan her daim kaçınmalıyız!

Ev ekonomisini korumak hem boş yere para harcamamak hem de dünya kaynaklarını gereksiz yere tüketmemek için hepimizin dikkat etmesi gereken birçok tasarruf yöntemi vardır. Bu yüzden bir yerden başlamalı dedik ve bu yöntemlerden en önemlisini bu başlık altında derledik. Hepimizin bolca zaman geçirdiği mutfaklarda nelere dikkat etmeliyiz ki gereksiz kullanımların önüne geçebilelim ve tasarruf sağlayabilelim? 

İşte mutfakta tasarruf yapmanın 6 etkili yolu.

1. Alışverişe Tok Çıkın

Soruna kökten bir çözüm getirmeye ne dersiniz? O hâlde mutfak alışverişine tok çıkmaya dikkat ederek başlayın. Aç olarak çıktığınız her alışverişte market reyonlarında kendinizi kaybedebilir, gördüğünüz her şeyden canınız çekebilir ve gerekli gereksiz birçok şey ile arabanızı doldurabilirsiniz. Eve geldiğinizde ise tamamen gereksiz olarak aldığınız birçok gıda için pişman olmanın bir anlamı kalmaz.
Bu durumu önlemek ve gereksiz pişmanlıklar yaşamamak için mutlaka karnınızı doyurun ve alışverişe öyle çıkın.

tatil-alisverisi

2. Liste Hazırlayın

Mutfak alışverişi için çıktığınız markette birçok kampanyanın sizi beklediğini bilirsiniz. Bu kampanyalar bazen gerçekten ihtiyacınıza hitap etse de çoğu zaman gereksiz bir harcamaya yönelmenize neden olabilir. Bu durumu yaşayıp daha sonra pişman olmamak için daha önceden ihtiyaç listenizi hazırlayın ve aşmamanız gereken bütçe miktarınızı belirleyin. Böylece gereksiz harcamaların önünü tamamen kapatmış olun.

market

3. Kendiniz Pişirin

Yemek yapmak için zamanım olmuyor, bahanelerine sığınıp hazır gıdalara yönelmeyi unutun. Hazır gıdaların hem bütçenize hem de sağlığınıza zararlar getirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Daima taze sebzeler, kurubaklagiller alıp yemeğinizi evde kendiniz pişirin. Böylece bütçenizi koruyabilir, aynı zamanda dengeli beslenebilirsiniz.

taze-fasulye-yemekleri

4. Düzenli Olun

Mutfağınızın karmaşa içerisinde olması, aslında tasarruf yapmanıza en büyük engellerden biridir. Nasıl mı? Aradığınız bir ürüne o anki karmaşıklık yüzünden ulaşamazsanız o ürünün evde kalmadığını sanar ve yenisini almaya yönelirsiniz; fakat her daim düzenli olur neyin nerede olduğunu bilirseniz gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

patlican-yemekleri

5. Temizlik Ürünleri Hazırlayın

Evin her daim son derece temiz olması gereken bölümlerinden biri de mutfaktır. Bunun için bolca kimyasal içeren temizlik deterjanlarına para vermek yerine karbonat, limon gibi doğal yöntemlerle çeşitli temizleyiciler hazırlayabilir, tasarruf sağlayabilirsiniz.

mutfak-temizligi1

6. Baharatlarınızı Kendiniz Yapın

Nefis baharatlar, lezzetli bir yemeğin olmazsa olmazlarından değil midir? O hâlde nane, fesleğen, dereotu, maydanoz gibi aromatik lezzetlerin yapı taşı olan birçok bitkiyi evde kendiniz yetiştirmeyi neden denemeyesiniz? Oldukça kolay olan bu yöntemle hem taptaze tüketme imkânı bulursunuz hem de paranız cebinizde kalır.