Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetişir 9 Öneri

Bir çocuk sahibi olmak istiyor ya da olduysanız eğer o çocuğun besin, kıyafet, eğitim ihtiyaçları kadar mutluluğa da ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekir. Çocukların hayatta başarıyı yakalayabilmeleri, kendilerine yetebilmeleri, öz güven sahibi olup mutlu olabilmeleri için ebeveynlerine önemli görevler düşer.

İşte çocuğunuzun kişisel gelişimine katkıda bulunmak için uygulayabileceğiniz altın değerinde 9 öneri:

1) Şakalaşın 

Çocuğunuzla şakalaşmak, esprili muhabbetler etmek; onun sosyal becerisini geliştirir. İleriki hayatında karşısına çıkan insanlarla daha iyi iletişim kurabilen, yaratıcı düşünebilen, karşılaştığı tüm engelleri başarıyla aşabilen mutlu bir birey olmasını sağlar. 

cocuklarda-uyku7

2) Sevdiğinizi Hissettirin 

Her ebeveyn çocuğunu elbette ki çok sever, ancak her ebeveyn çocuğuna duyduğu sevgiyi gösteremeyebilir. Çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi, her durumda onun yanında olacağınızı daima hissettirin. Böylece kendine güvenli ve mutlu bir çocuk yetiştirirsiniz.

cocuk-hobi

3) Farklılıkları Kabul Edin

Onu kesinlikle başka çocuklarla kıyaslamayın. Çocuğunuzun kendine özgü olduğunu, olumlu ya da olumsuz tüm farklılıklarını önce kendiniz kabul edin, sonra ona da kabul ettirip kendini sevmesini sağlayın. Kendini seven çocuk, dünyayı sever. Tüm farklılıkları ile her daim mutlu olmayı başarır.

cocuk-oyunlari

4) Güveni Hissettirin

Çocuğunuz hata bile yapsa onun yanında olacağınızı, desteğinizin ömür boyu süreceğini ona hissettirin. Çocuklar; güvenebileceği bir sığınağın, güvenli bir limanın olduğunu bilerek daha mutlu bir şekilde büyür. 

cocuk-egitimi

5) Sorgulamasını Sağlayın

Çocuklar, hayatı anlamaya dair sürekli olarak sorularsorar. Bu sorular çoğu zaman sıkıcı bile olsa çocuğunuzun şevkini kesinlikle kırmayın, merakını bastırmadan sabırla cevaplandırın. Öğrendiği her yeni bilgi ile çocuğunuz dahamutlu olacak ve hayatı boyunca birçok iş için adım atmaktan korkmayan, cesaretli bir birey olacaktır.

cocuklarda-egitim

6) Oyun Oynayın

Oyun, çocuklarınızın beden ve zihin gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Yararlı oyunlar, gerçek hayat için iyi bir provadır. Çocuğunuzla birlikte vakit geçirmek, onunla oyunlar oynamak, sosyal becerilerini geliştirir, karşılaştığı sorunları akıllıca ve stres yaşamadan çözmeyi öğrenir. Daha çok oyun oynayan çocuk daha çok mutlu olur ve hayata karşı pozitif bakar.

cocuklar

7) Teşvik Edin

Çocuğunuz bir işi yapmaya hazır hissediyorsa onun şevkini kırmayın. Örneğin çocuğunuz masaya tabak taşımak istiyorsa ona güvenin ve taşımasına engel olmayın.Başarı duygusunu tatmasına yardım ederek öz güveninin gelişmesini ve daha mutlu bir birey olmasını sağlayın.

cocuk-eglencesi

8) Mükemmeli İstemeyin

Her insanın hata yapması gibi çocuğunuzun da hata yapması gayet doğal bir durumdur. Ona mükemmel olma kaygısını yükleyip başarısızlıktan korkan cesaretsiz bir birey olmasına neden olmayın. Gerekirse hata yapmasına olanak tanıyın, bir işi mutlaka iyi yapması için onu zorlayarak mutsuz olmasına neden olmayın.

baba-cocuk

9) Saygıyı Öğretin

Saygı, sağlıklı bir birey için gerekli olan önemli duygulardan biridir. Kendine ve çevresindeki insanlara saygı duymayı öğrenen bir çocuk, ileriki hayatında kuracağı tüm ilişkilerde, yapacağı tüm işlerde başarılı ve çok daha mutlu bir birey olur.