Müzik Eğitiminin Çocuk Gelişimine 7 Etkisi

Bu dünyanın başına gelen en güzel şeylerden biri değil midir müzik? Öyle ya, üzüldüğümüzde de şarkılara koşarız mutlu olduğumuzda da. Kimi zaman müzik eşliğinde kitap okur kimi zaman deli gibi dans eder kimi zaman da öylece uzanır ruhumuzu dinlendiririz. Boşuna dememişlerdir “müzik, ruhun gıdasıdır.” diye.

Müziğin insan hayatındaki öneminin çok fazla olduğu bir gerçek, peki çocuk gelişimindeki yeri tam olarak nedir merak ediyor musunuz? Hadi, müzik eğitiminin bir çocuğa kattığı güzelliklere yakından bakalım.

1. İyi Bir Psikoloji Kazandırır

Müzik eğitimi ile çocukların iyiyi, doğruyu kavraması açısından büyük adımlar atılması mümkündür. Çocuklar, müzik ile ruhsal doyuma ulaşarak iyi bir psikolojinin ve sağlam bir kişiliğin temellerini atar.

muzik1

2. Sosyalleştirir

Müzik faaliyetleri sayesinde grup ve toplu çalışmalar ile tanışan çocuk sosyalleşmeyi öğrenir, toplum ile yaşama becerilerini geliştirerek mutlu yaşama alışkanlıkları edinir. Şarkı söyleyerek, enstrüman çalarak kendini denetlemeyi, özelliklerini yönetmeyi, disiplin sahibi olmayı öğrenir.

muzik

3. Özgüven Sağlar

Yapılan birçok araştırma sonucunda müzik eğitimi alan çocukların rahatlama yeteneğinin daha çok olduğu saptanmıştır. Müzik eğitimi bir çocuğa; güçlü bir adaptasyon özelliği, sorumluluk alma ve kişisel düşüncelerini söyleme kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olarak özgüvenli bir birey olarak yetişmesini sağlar.

muzik3

4. Dil Bilgisi Kazandırır

Şarkı söylemeyi seven çocuklar, şarkı sözlerinde bilmediği sözcüklerin anlamını kavrar ve dil bilgisine sürekli yeni bilgiler ekleyerek dilini geliştirir. Müzik eğitimi alan bir çocuğun okuma-yazma öğrenimi oldukça kolaylaşır.

muzik2

5. Psikomotor Gelişim Sağlar

Herhangi bir enstrüman aleti kullanmaya çalışan bir çocuğun küçük ve büyük kas gelişimleri önemli ölçüde gelişmeye başlar. Müziğin ritmine uygun dans figürleri yaratmaya çalışan bir çocuğun bilişsel ve psikomotor gelişimi önemli ölçüde tamamlanır.

muzik5

6. Konsantrasyon Sağlar

Çocuklarda sık görülen dikkat eksikliğinin çarelerinden biri de müzik eğitimidir. Müzik, çocukta iç disiplini sağlar, yoğun bir dikkat gerektirir. Yeni bir şey öğrenme arzusu ile pekişen konsantre olabilme becerisi ile dikkatli çocuklar yetişir.

muzik-aletleri

7. Entelektüel Yönü Geliştirir

Çocuklarda müzik eğitimi, ilerleyen yaşlarda sağlam bir entelektüel görüşün temellerini atar. Müzik, çocuk beyninin daha iyi olgunlaşmasını ve zekâ kapasitesinin gelişmesini sağlar.

Kısacası; Bu yaz tatilinde çocuğunuzu bir müzik eğitimine yönlendirmek oldukça doğru bir karar olabilir. Çocuğunuz şarkı söyleme ya da herhangi bir enstrüman çalma gibi alanlardan hangisine ilgi gösteriyorsa en yakın kursa kayıt yaptırmakta geç kalmayın deriz.