Ödev Yapmayı 7 Adımda Kâbus Olmaktan Çıkartın!

Okula başladıkları ilk günden itibaren ev ödevi ile tanışan çocuklar için bu durum zaman zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir. İlk zamanlarda hevesle yapılan ödevler, testler, boyamalar, zamanla yerini isteksizliğe ve hatta hırçınlığa bırakabilir. Çocuğunuzla birlikte sizin de her akşam çalışma masasının başına geçtiğinizi düşünürsek ödevlerin aslında sadece çocuğunuza değil, size de verildiğini söylemek sanırız yanlış olmaz. Peki çocuğunuz “Ödev yapmak istemiyoruuuum!” çığlıklarıyla yeri göğü inletme noktasına gelmeden ne yapmalı ve nasıl bir tutum sergilemelisiniz? Ödev sorunsalını içinden çıkılamaz bir duruma gelmeden çözebilmenize destek olacak önerilerimiz var.

1425168000-06bd15e29d6f287bc955e9c70ad58181

1. Okul macerasının başladığı ilk günden itibaren okul etkinliklerine ve veli toplantılarına katıldığınızdan şüphemiz yok. Fakat öğretmenin ödev politikası hakkında yeterince bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Her öğretmenin tarzı, yaklaşımı farklıdır. Bu anlamda da çocuğunuzun öğretmeniyle daha yakından tanışmak sonrasında işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

2. Unutmayın ödev yapmak çocuğunuzun işidir. Siz de çocuğunuza öz güvenini geliştirecek ortamı hazırlarken, disiplin algısı da yaratarak, ona kötülük değil iyilik yapmış olursunuz. Çocuğunuza yönlendirmeler yaparak destek olabilirsiniz tabi ki. Ödev yaparken çocuğunuzu izlemek güzel bir motivasyon kaynağı olacaktır. Burada sizin görevinizin çocuğunuzun mola zamanını etkili bir şekilde dinleneceği gibi planlamak. Her saat başı 15 dakika mola ideal olacaktır. Sevdiği meyvelerle hazırladığınız bir meyve tabağı, bir bardak sıcak çikolata, veya onu mutlu eden ne varsa… Dinlenmiş ve enerjik bir şekilde çalışma masasına dönecektir.

3. Ödevler ve testler hakkında sorular sormanız, ona cesaret vermeniz, ödevlerini kontrol etmeniz çalışmalarını çok daha verimli bir hale getirecektir. Çalışmaları karşısında yapıcı olun, çalışmalarını övün. Buzdolabının üstüne bir puan tablosu hazırlayabilirsiniz. Fakat bunu sempatik bir hale getirmenizde fayda var. Renkli kalemlerle her gün için bir kalp çizmek, veya en sevdiği çizgi kahramanın çıkartmasını günlük takviminize yapıştırmak hoş olacaktır. Her ödev sonunda sevdiği bir aktiviteyi birlikte yaparak da mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Düzenli bir çalışma zaman çizelgesi yaratın.. Bazı çocuklar atıştırmalıklar eşliğinde iyi çalışabilirler, bazıları öğleden sonra daha verimli çalışır, bazıları ise akşam yemeği sonrasında. Bu durumda çocuğunuzun karakteristik özelliklerine göre hareket etmenizde yarar var.

1425168000-416a64d8750d40ec3bb8fef0d045c0ec

5. Çalışma alanında dikkat dağıtıcı faktörleri minimum seviyede tutun. Çalışma ortamınızı, TV, yüksek seste müzik veya telefon konuşmasından yalıtın. Temiz, sakin, düzenli, bol oksijenli, gürültüsüz bir ortam ideal olanı… Ödev hakkında bir sınıf arkadaşı ile konuşması da onu motive edecektir.

6. Çocuğunuza ödevleri konusunda araştırmacı yaklaşın. Öğrenme sürecinde ezber formüllere takılıp kalmadan düşünüp sorgulamasına olanak tanıyın, ortam yaratın. Ödevleri sadece görev olarak değil, bir öğrenme, eğlenme süreci olarak da görmesine destek olun. Her şeyi tersinden de düşünmesini, farklı alternatifleri değerlendirmesini sağlamak, ileri yaşlardaki hayatına da olumlu katkı sağlayacaktır.

7. Semboller ve küçük hileleri ödev sürecinize dahil edin. Bazı çocuklar görsel, bazı çocuklar işitsel olarak daha iyi kavrarlar. Anlamakta zorlandığı konuları resimleyebilir, şekilleri ve renkli kalemleri hayatınıza dahil ederek öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Sevdiği ve daha hızlı çözdüğü konuları öncelikli olarak tamamlayacak hileler yapabilirsiniz. Bu şekilde en zor konuya daha ilk dakikadan takılıp kalmamasını da sağlamış olursunuz.

İyi bir ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır? Eğitim Danışmanı Emre Çiğdem yanıtlıyor. İzleyin.