Okullar Açılıyor: Çocuğunuzu Okula Motive Etmenin 7 Yolu

Tüm senenin yorgunluğunu attığınız uzun ve keyifli bir yaz tatilinin sonu geliyor ve hatırlamanız gereken bir nokta var. Şöyle ki; yaz boyunca okul temposundan uzaklaşan çocuğunuzun okula yeniden adapte olma süreci biraz uzayacak ve bunun için size büyük görevler düşecek; çünkü sırada dinlenen zihin ve bedenlerle okula yeniden alışmaya çalışmak var. Peki nasıl? Neler yapmalısınız da çocuğunuzun okula daha kolay bir şekilde adapte olmasına yardımcı olabilesiniz? İşte detaylar…

1. Hatırlatma Yapın

Çocukların zaman kavramı her zaman etkin olmayabilir ve sizin hatırlatmalarınıza ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuza okulun başlamasına bir hafta kala küçük hatırlatmalar yapabilir, okula hazırlık yapmasını isteyebilirsiniz.

Okul için ihtiyaç duyacağı şeylerin listesini ona hazırlatıp beraber bir alışveriş turuna çıkabilirsiniz. Aynı zamanda bir hafta önceden yaz boyunca bozulan uyku düzenini tekrar kazanabilmesi için yavaştan erken uyandırmaya teşvik etmeyi de unutmamalısınız.

okula-donus-fikirleri

2. Heyecanlı Olun

Unutmayın, çocuklar her zaman sizi örnek alırlar size de bu durumu olumluya çevirmek düşer. Çocukların yaz tatilinden sonra okula karşı daha istekli olabilmesi için önce sizin istekli olmanız gerekir. Okul öncesinde ve sonrasında onunla aktif bir ilişki kurun. Okulda günün nasıl geçtiğini, neler öğrendiğini, arkadaşlarının hakkında neler düşündüğünü sorun. Bu aktif iletişim sayesinde paylaşımınız artacak, onun mutsuzluklarını azaltacak, okula daha kolay adapte olmasını sağlayacaksınız.

okula-donus3

3. Okulun Eğlenceli Olduğuna İnandırın

Okulun dönmek zorunda olduğu sıkıcı bir kurum olduğunu değil, sürekli yeni bir şeyler öğrenip harika arkadaşlıklar edinebileceği, birçok aktivite ile kendini besleyebileceği bir kurum olduğunu hissettirin. İlgi alanına göre okul kulüplerine katılıp aktif bir çocuk olmasına yardım edin. Böylece kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak ve adapte sürecini azaltmasına katkıda bulunacaksınız.

okul

4. Neden Okula Gittiğini Anlatın

Çocuklar, neden sonuç ilişkisi kurmayı severler. Onun okula olan motivesini artırmak için okula gitmenin geleceğine ve kişiliğine ne gibi faydalar sağlayacağını detaylı örneklerle anlatın. Kendisi ve ailesi için iyi bir şeyler yaptığına inanan çocuk, okula gitmeye daha hevesli olacak ve adapte süreci kısalacaktır.

okul-cantasi

5. Ona Zaman Verin

Onun bir çocuk olduğunu ve bu süreçte zorluk yaşamasının normal olduğunu kabullenin. Dolayısı ile onun okula ve birçok sorumluluğa uyum göstermesi için acele edip üzerinde baskı kurmayın. Aksi takdirde geri tepebilir ve durumu çok daha fazla bir çıkmaza sürükleyebilirsiniz. Okulun ilk günlerinde ona zaman verin ve anlayış gösterin.

baba-cocuk

6. Eğlenceye Zaman Ayırın

Okulun başlaması ile birlikte çocuğunuzun yaptığı tüm etkinlikleri bıçak gibi kesmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Onun okul kadar eğlenceye de ihtiyacı olduğunu unutmayın.

cocuk-egitimi

7. Organize Olmasına Yardımcı Olun

Okulda öğreneceklerini planlayıp tekrar etmesi gereken bilgileri küçük parçalara ayırmasına ve günün hangi saatlerinde çalışması gerektiğine birlikte karar verin. Çocuğunuza odasına asacağı bir takvim hediye edin ve planınızı takvim üzerine işaretlemesine teşvikte bulunun. Böylece çocuğunuz uyması gereken planı görecek, kaygıları azalacak, okula daha kolay adapte olacaktır.