Oturma Odası Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta

Oturma odası, günün büyük bir zaman dilimini geçirdiğiniz bölümlerden biridir. Bu nedenle evde geçirdiğiniz zamanın daha kaliteli ve keyifli olması için oturma odası dekorasyonuna özen göstermek gerekir. Siz de böyle düşünüyor ve bu sıralar oturma odanızda güzel değişiklikler yapmayı istiyorsanız yazımızın devamına bir göz atın deriz. İşte oturma odanızı baştan yaratmanızda, eşsiz sonuçlar almanızda işinize yarayacak öneriler…

1. Kullanılan Renkler

Maalesef ki genel olarak küçük oturma odasına sahip evlerde yaşıyoruz; ancak doğru seçimlerle odanın daha ferah bir hale bürünmesi mümkün. Duvar ve mobilya renklerini daha açık ve sıcak renk tonlarından seçerek odanın daha geniş görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Aksi takdirde koyu renk seçimleri ile boğucu bir oturma odasına sahip olur, evde geçirdiğiniz zamanı daha keyifsiz hale getirirsiniz.

2. Işıklandırma

Oturma odanız ne kadar ufak olsa da doğru bir ışıklandırma sayesinde geniş bir görünüm elde etmeniz mümkündür. Bunun için ışıklandırma seçimlerinde avizeler yerine spot ışıklar ve lokal aydınlatmalardan yararlanarak hem modern bir şıklık hem de aydınlık bir oda elde edebilirsiniz.

3. Perdeler

Perde seçimi, mekânın güzelliğini gösteren en önemli detaylardan biridir; ancak yanlış seçimler ile odanın kasvetli bir havaya bürünmesine neden olabilir. Bu nedenle ağır kumaş perdeler yerine güneşin girmesini pek engellemeyen daha ince yapılı ya da stor perdeler doğru bir tercih olacaktır.

4. Aksesuarlar

Evinizin hangi bölümü olursa olsun aksesuarlarla süslenmeden olur mu hiç? Oturma odasının çok daha şık olması ve kendinizi buraya ait hissetmeniz için mobilyalarınıza uyumlu seçeceğiniz aksesuarların olmasına dikkat edin. Gerek sehpa üzerine gerek raflara dizeceğiniz gerekse duvarlara asacağınız aksesuarlar ile odanızı çok daha şık bir hale getirmeyi unutmayın.

5. Halı

Modern zaman getirilerinden biri olarak halı kullanımı azalsa da bir kısım “Halı olmazsa olmaz.” demeye devam ediyor. Siz de onlardan biriyseniz perde, duvar ve mobilyalarınızın renklerine uygun halı seçimleri yapmaya dikkat edin. Aynı zamanda ortamın boğucu olmaması için karmaşık desenli ve kalın halılar yerine daha sade desenlere sahip, ince yapıda halılar tercih etmeyi ihmal etmeyin.

6. Yuvarlak Hatlı Seçimler

Oturma odasında daha rahat bir ruh haline sahip olmayı hepimiz isteriz; peki bu konuda televizyon ünitesi, sehpa ya da koltuk gibi seçimlerin keskin değil de daha yuvarlak hatlara sahip olmasının etkili olduğunu biliyor musunuz? Mobilyalarınızı keskin değil de yuvarlak hatlı seçerek daha rahatlatıcı bir etkiye sahip oturma odasına sahip olabilirsiniz.