Oyuncakların, Çocukların Dünyasına 9 Önemli Katkısı

Yarıyıl molası başlıyor, çocuklar daha da neşeleniyor! Çocuğunuza karne hediyesi olarak almayı planladığınız oyuncakların, onların minik ama sonsuz dünyasına nasıl bir katkısı olduğunu biliyor musunuz? Evimizin her köşesine yayılan, rengarenk, sesli, sessiz, kutulu, büyüklü, küçüklü, peluş, ahşap, çeşit çeşit oyuncaklar çocuklarımız için pek çok şey ifade ediyor. Peki oyuncakların çocuk dünyası üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu biliyor muyuz? Oyuncaklar ne işe yarar diye düşündük ve bakın hangi yanıtları bulduk:

çocuk oyunları

1- Öncelikle oyuncakların dönemlerine göre ayrıldığını söylemeliyiz. Her yaşa uygun oyuncak çocuğun o yaşa uygun gereksinimlerini karşılar. 3 aylık bir bebek için çıngırak, sesleri algılamasını sağlarken, 6 yaşında bir çocuğun puzzle yapması onun parça-bütün ilişkisi kurarak matematik problemlerine hazırlanmasını sağlar. Bu durumda çocuğunuzun ayına uygun oyuncak seçimi oldukça önemli.

Peki iyi bir karne nasıl ödüllendirilmeli? Uzmanımız yanıtlıyor: http://migrostv.migros.com.tr/iyi-bir-karneyi-nasil-odullendirmeliyiz/

2- Oyun oynamak zeka ve beceri geliştirici bir aktivitedir. Bir oyunu kurma, geliştirme, sonuçlandırma gibi aşamalar zekaya hitap eder.

3- Oyun ve oyuncak çocukların empati duygusuyla tanışmasını sağlar. Bunu geliştirmesini istiyorsanız drama oyunlarına ağırlık vermelisiniz. Çocuğunuzun anne olabileceği bir evcilik oyunu, öğretmen olabileceği bir sınıf oyunu ya da başka bir arkadaşının yerine geçebileceği karşılıklı roller biçilen oyunlar empatiyi besler.

4- Akademik başarıyı önemsiyor ve çocuğunuzun bu yönünü oyun ile geliştirmek istiyorsanız zeka geliştirici kutu oyunları, puzzle ve legolar tam size göre. Parça bütün ilişkisi kurma, çeyrek, yarım ve tam gibi kavramları öğrenme, tamamlama, çıkarma, toplama gibi matematiksel terimlere giriş yapmak için bu materyalleri kullanabilirsiniz.

5- Oyuncaklar hayal gücüne hizmet eder. Bir parça ip, birkaç ahşap blok, bir bebek, küçülmüş bir kıyafet, müzikli bir kitap yaratıclığa bağlı olarak uzun ve güzel bir oyunun başlangıcı olabilir.

6- İnce motor gelişimi için çeşitli oyuncaklara ihtiyaç vardır. Elleriyle sıkma, parça koparma yapabileceği oyun hamurları, üst üste dizebileceği bloklar ince motor gelişiminin kazanılmasına yardımcı olur.

7- Sesli oyuncaklar çocukların dil gelişimleri açısından oldukça yararlıdır. Bu noktada ayına-yaşına uygun sesli oyuncak seçimi önemli. Renk, boyut gibi kavramları öğretmek için de farklı renklere sahip oyuncakları edinebilirsiniz.

8- Oyuncaklarla kurulan oyunlar çocukların bir işi sürdürebilme yeteneği kazanmasını sağlar. Başlama, bitirme ve bir oyunu sürdürebilme tüm hayatı boyunca karşısına çıkacağı çeşitli sorumlulukların başlangıcıdır.

9- Genel olarak oyuncaklar çocukların psikososyal, bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur. Hayal gücünü ve yaratıcılıklarını beslediği gibi öğrenmelerini sağlar ve merak duygularını tatmin eder.