Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır? Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

Perdeler, evin en önemli detaylarından biridir. Perde seçimi ile evinizin tarzını tamamen değiştirebilir, yeni baştan yaratabilirsiniz. Peki perde alırken nelere dikkat etmeli, perde seçimini neye göre yapmalısınız? Cevabınız tam burada, şöyle buyurun.

1. Kumaşın Türü

Tasarrufun her daim önemli olduğu ev ekonomisinde aldığımız tüm eşyaların bizimle uzun yıllar kalabilecek olmasına önem veririz. Alacağınız perdenin de uzun ömürlü olmasını istiyorsanız özellikle kumaş türüne dikkat etmelisiniz. Bunun için detaylı bir bakım istemeyen kumaş türlerine yönelmenizde fayda var. Aynı zamanda diğer eşyalarınızın kumaşı ile perdenizin kumaşının aynı türde olmasının bütün bir görünüm açısından oldukça önemli olduğunu unutmayın.

perde-nasil-secilir

2. Desen Seçimi

Öncelikle hangi odada nasıl bir tarz yakalamak istediğinize karar verin. Örneğin yatak odasında romantik bir hava yaratmak istiyorsanız kadife dokulu retro motifleri; genç odasında enerjik, eğlenceli bir hava yaratmak istiyorsanız geometrik desenleri tercih edebilirsiniz.

perde

3. Renklere Dikkat

Eğer ki eviniz günün her saatinde yoğun bir güneş alıyorsa tercihinizi daha koyu renklerden yana kullanmak doğru bir karar olacaktır. Aksi takdirde güneş ışınları gün boyu perdelerinizi yıpratıp renginin kısa zamanda açılmasına neden olacaktır.

perde-cesitleri

Bunun yanı sıra perde rengini seçerken mobilya ve duvar renklerinize olan uyumu da göz ardı etmemelisiniz. Perdelerinizi mobilya ve duvar renkleri ile aynı olmayan fakat uyumlu tonlarda tercih etmelisiniz. Aynı rengi tercih ederseniz boğucu bir ortam yaratır, farklı ama uyumlu tonları tercih ederseniz modern ve şık bir ortam yaratırsınız.

perde-secimi

4. Klasik mi Olsun Çağdaş mı?

Klasik seçimlerden vazgeçemeyen biri misiniz, yoksa modern zaman seçimlerine yönelen biri mi? Eğer evinizde klasik ve gösterişli bir hava yaratmak istiyorsanız sık pilelere sahip ve yere değecek uzunluktaki perdeleri; daha çağdaş bir hava yaratmak istiyorsanız pilesi az ve yerden 1-2 cm kadar yüksekte kalacak uzunluktaki perdeleri tercih edebilirsiniz.

perde-modelleri

5. Kumaş Özelliklerine Dikkat

Bazı kumaş özellikleri sadece kuru temizlemeye uygun olabilir. Çamaşır makinesine uyum göstermeyen bir perde sık kirlenen evler için kötü bir seçim olacaktır.

perde-desenleri

6. Mutfak Perdesi Önemli

Mutfakta gün boyu yapılan leziz yemeklerin kokusu ve yağı perdelere kolayca sinebilir, bu nedenle mutfak perdesi seçerken pek leke tutmayan ve kolay yıkanabilen özellikteki perdeler tercih edilmelidir. Sentetik dokulu, ahşap, alüminyum jaluzi tipte katlamalı perdeler ile hayatınıza kolaylık, mutfağınıza ferahlık katabilirsiniz.