Prematüre Bebek Beslenmesi Hakkında

Zorlu bir hamilelik sürecinin sonuna gelindi, bebeğiniz artık kucağınızda. Tamamen sizin bakımınıza muhtaç, minicik bir canlı var hayatınızda. Her şey çok güzel ama bir o kadar da zorlu; hele ki bebeğiniz sizinle buluşmak için biraz acele etmiş ve prematüre olarak dünyaya gelmişse ona normal bebeklerden çok daha fazla özen ve dikkatle davranmanız gerekiyor. Mesela beslenme konusu… Erken doğan bebeklerin emme ve yutma refleksleri gelişmemiş ve hatta organları bile olgunlaşmamış demektir. Bu nedenle biraz zorlanacak olsanız da altından kalkacaksınız.

Size kolaylık olsun diye prematüre bebeğiniz için 8 beslenme önerisi:

1. Öncelikle prematüre bebeklerin çok güçsüz olduğunu unutmayın, yani onlar beslenme sırasında dahi çabuk yorulabilirler, bu nedenle beslenme sırasında sık sık mola vermeye özen gösterin.

bebek-bakimi

 

2. En iyi besin tercihi tabii ki anne sütü olacaktır; ancak anne sütünü, bebek 3 kilogram olana kadar zenginleştirilerek vermeli, eğer ki süt yetersiz geliyorsa prematüre bebekler için hazırlanan özel mamalar kullanmalısınız.

tup-bebek-basarisi

3. Prematüre bebeklerin zamanı genel olarak uyuma ya da yemek yeme ile geçer. Bu nedenle öğün saati geldiğinde o uyusa dahi uyandırabilir ve besleyebilirsiniz. Beslemeye başlarken bebeğinizin tamamen uyanık olduğundan emin olun ve dikkatini dağıtıp onu gereksiz yormayacak sessiz bir ortama geçin.

bebek-kundaklamak

4. Beslenme esnasında bebeğinizi doğru bir şekilde tuttuğunuzdan emin olmalısınız, eğer bir yastık üzerindeyse bu yastığın çok fazla yumuşak olmamasına özen göstermelisiniz ki aksi takdirde bebek, yastığın içine gömülecek ve her ikinizin de zorlanmasına sebebiyet verecektir.

bebek-masaji

 

5. Prematüre bebeklerin emme ve yutma işlevleri gelişmemiş olduğundan bebek, anneyi tam olarak ememeyecek ve beslenemeyecektir. Bu nedenle uygun ek mama önerisi için kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

bebek_banyosu

6. Eğer ki emzirmeyip mama hazırlayacaksanız, mamayı hazırlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalı, plastik yerine cam biberon kullanmalısınız. Mama ısısını el üstü ya da iç bilek kısmınızla kontrol edip öyle vermelisiniz.

bebek-bakimi

7. Cam biberonu tercih ettiniz, peki bitti mi? Hayır, sıra biberon emziğinde. Biberon emziğini silikon ya da kauçuk olarak belirlemeli, mamanın biberondan akış hızının damla damla olabilmesi için emzik deliklerinin küçük olmasına dikkat etmelisiniz.

bebek bakımı

 

8. Eğer ki emme ve yutma işlevinde sorun yok ve emzirebiliyorsanız beslenme işlemi sonlanmadan, bir diğer memeye geçerken bebeğin gazını çıkarmayı unutmamalısınız.

9. Prematüre bebeğinizi eğer ki iyi besliyorsanız haftada 200 gram kilo alması mümkündür. Kilo takibini devamlı olarak yapmalı, herhangi bir olumsuz durumda doktorunuza danışmalısınız.