Sakin Olun ve Elinizdeki Telefonu Sessizce Yere Bırakın: Dijital Detoks Yapıyoruz!

Panik yok, sadece 1 saatliğine… Instagram’da fotoğraf paylaşmak uğruna filtre kraliçesi /kralı seçildiğimiz, Facebook’ta arkadaş yorumlarına yetişebilmek için ‘like’larla boğuştuğumuz, Swarm’da yer bildirimi yapacağız diye konumlanmaktan bi’hal olduğumuz, Twitter’da anı takip etmek için kendi anlarımızı heba ettiğimiz, özetle dijital dünya ile yoğum yoğum yoğrulduğumuz bir devirdeyiz… Hal böyle olunca nerede kaldı o elle yazılan mektuplar, yolları gözlenen postacılar…

Eskiye özlem duyuyoruz diye günümüz nimetlerinden faydalanmayacak değiliz elbette ama bu iş artık ‘hastalık’ haline gelmeye başladıysa günlük 1 saatlik molalar bize #iyigelecek diye düşünüyoruz. Sizin için dijital detoksun yollarını araştırdık.

Evde kendi kendinize 1 saatte kotarabileceğiniz hem beyninizi hem bedeninizi dinlendiren basit tüyolar…

Başlayalım mı?

1- Eve girer girmez önce kendinizi ‘ılık’ bir duşa atın. Aslında soğuk olsa daha iyi ama dayanamazsanız ılık da olur.

düş almak

2- Meditasyon müziği açın ve henüz bornozunuz üzerinizdeyken yatağınıza uzanın. Gözlerinizi kapatın ve kulağınızı müziğe kaptırın.

yoga3

3- Bir süre sonra kalkın giyinin ve koltuğa geçin. Bağdaş kurun ve nefes egzersizlerine başlayın. Nefes egzersizinin nasıl yapıldığını şuradaki videolardan izleyebilirsiniz.

meditasyon

4- Hayal kurun; bugünü, yarını ya da yakın geleceği… Hiç kara bulutlar olmasın hayalinizde… Pembelere boğulun çünkü şu söze inanın; “Hayal kurun ki gerçekleşsin…”

Mutluluk

5- Rahatlarken, “Acaba Instagram’da like sayım kaça ulaşmıştır?” gibi dijital cümleleri bir kenara bırakın; şu an sosyal medya yok, gerçek medya var.

soru

6- Evde yapılabilen basit Yoga egzersizlerinden destek alın. İlla bir Yoga merkezine gitmenize gerek yok. Şu yöntemleri evde deneyebilirsiniz.

yoga2

Haftada bir gün belirleyin ve  o günün 1 saatini dijital detoksa ayırın. O bir saatin bile faydasını göreceksiniz, emin olun!