Sömestirde Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz 5 Aktivite

Yoğun bir okul döneminin ilk yarısı bitti bile. Çocukların en sevdiği tatillerden biri olan sömestreyi dolu dolu geçirmek için yapabileceğiniz birçok aktivite var. İşte hem çocuklarınızın birlikte zaman geçirmekten zevk alacağı hem de gelişimlerini olumlu etkileyecek 5 aktivite.

çocukla aktivite

1. Çocuklarınızla birlikte bitki veya sebze tohumu ekin. Bunun için mutlaka bahçeli bir eviniz olması gerekmiyor. İhtiyacınız olan boyutlarda saksı ve toprak alarak balkon veya cam kenarını bu işlem için kullanabilirsiniz. Bitkinizi düzenli olarak sulamak ve tohumunu gözlemlemek çocuklarınız için müthiş bir deneyim olacak.

2. Devir teknoloji devri. Her gün bir sürü yeni oyuncak ve teknolojik ürünler piyasaya sürülmekte. Belki de çocuklarınız tabletlerle oyun oynamaktan eski sokak oyunlarının ne olduğunu bile bilmiyor. İşte sömestre klasik oyun kültürünü tanımaları için en ideal zaman. Onlarla birlikte sokağa çıkıp saklambaç, yerden yüksek, körebe gibi oyunlar oynayın. Ne kadar mutlu olacaklarını tahmin bile edemezsiniz.

Çocuğunuzla birlikte keyifle yapabileceğiniz ve birlikte çoook eğleneceğiniz aktivite önerileri MigrosTV’de; renkli balıklarımızı gördünüz mü? Hemen izleyin.

çocukla aktivite hobi

3. Çocuklarınızla çıkacağınız bir doğa gezisi düzenleyin. Doğa gezisi dediysek illaki Amazonlar’a gitmeniz gerekmiyor. Yakınlardaki bir park, botanik bahçesi, orman ya da barınak ziyareti bunun için yeterli olacaktır. Çocuklarınıza ağaçları, bitkileri, hayvanları tanıtın ve yakından incelemelerini sağlayın. Doğa sevgisi küçükken kazanılan bir alışkanlıktır, unutmayın.

4. Hatırlıyor musunuz, çocukken geceleri karanlık gökyüzünü aydınlatan yıldızları izlemek ne kadar eğlenceliydi. Sanki sihirli bir dünyayı izlermişcesine saatlerce yıldızlara dalarak uyuyakalmak… Aynı büyülü dünyayı çocuklarınızın da yaşaması için yıldızlı bir gecede onlara uygun ortamı hazırlayın. Belki evinizin balkonundan belki de yüksek bir tepeden onlarla yıldızları izleyerek, masallar anlatın, şarkılar söyleyin. Bu onların ruhsal gelişimi ve hayal dünyalarının genişlemesi için muhteşem bir hediye olacak.

5. Çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük hediyelerden biri ise onlara küçük yaşta kitapları sevdirmek olacaktır. İlk olarak onlara seveceği hikaye kitapları okuyarak başlayın. Daha sonra kendi hikayelerini anlatmalarını isteyin ve hayal güçlerini kullanmalarına izin verin. Zamanla kısa masal kitapları ile kitapları severek okumalarını sağlayın. Severek kitap okuma alışkanlığı hayat boyu ihtiyaçları olacak ve onları geliştirecek bir aktivite olacak.