Son Günlerde Güneşi Göremeyenler: Zorluklar Karşısında Güçlü Olmak Mucize Değil…

O kadar geniş bir kavram ki ‘zorluk’, o kadar karmaşık bir süreç ki en uçsuz bucaksızından… Şu an satırlarımıza misafir olduğunuza göre, sanırız o zorluklar tüm benliğinizde kol geziyor bu ara. Belki bir ayrılık acısı, belki kocaman bir ölüm sessizliği belki de genel bir sıkkın olma hali. Hem ne fark eder ki? Can sıkıntısı için bazen sebebe bile gerek olmaz; basit bir hava değişimi ya da yağmur bile nasıl da etkiler düşüncelerimizi değil mi?

Diyelim ki ne yağmur, ne çamur, ne kasvet… Var bir şeyler içinizde sakladığınız… Merak etmeyin, açık vermeyeceğiz; tane tane, sakin sakin dokunacağız kalbinize. Zorluklarla baş etmenin yolları, basit birkaç değişimden ibarettir belki de… Bir deneyelim mi? Haydi!

1- Vedalaşın!

İçiniz bu kadar darken, evvela şu buhran yumağı insanları bir çıkarsanız diyoruz hayatınızdan. İçlerinde belki derin, belki yüzeysel arkadaş olanlar var ama bugün konumuz sizsiniz. Enerjinizi düşürecek insanlardan kurtulmak, dertlerinizin de hafiflemesini sağlayacaktır. Yazarken kolay, yaşarken zor biliyoruz ama deneyin #iyigelecek!

hayat

2- Korkmayın!

Korkular, güçsüz insanların sığınağıdır. Siz çok güçlüsünüz, içinizdeki gücün ortaya çıkmasına izin verin. Bu bir telkin olabilir, kendine inanma olabilir ya da ne bilelim bir şekilde koca bir his olabilir. Aynanın karşısına geçin; iki elinizi iki yana yana alın sanki bir Süperman duruşu gibi. Derin bir nefes alın ve aynadaki yüzünüze söyleyin; “Ben güçlüyüm, ben başaracağım…”

iyi-yasam

3- Esarete Değil Cesarete Odaklanın!

Esaret ile düştüğünüz gafletten, cesaret ile kurtulun. Sonucu belki kötü olacak, belki bir mucize. Denemeden bilemeyeceğiz. Bildiğimiz şu ki kolunuzu kanadınızı tutan o şey her neyse, gitme  zamanı geldi. Sizi kimsenin esir etmesine izin vermeyin, salıverin ruhunuzu gitsin…

ekstrem-sporlar

4- Sabredin!

Nasıl da zor yaşayana değil mi? Zorluklara bıçak bilemek yerine, onlara dişinizi sıkın. Sıkın ki geçeceğini bilin, sıkın ki üstesinden gelebilin. Evet, özellikle böyle zamanlarda nasıl da tokat gibi gelir ‘zaman’ kelimesi. Ancak bir bilseniz kıymetini, bir fark edebilseniz bu günlerin de geçebileceğini…

aile-hayati

5- Canlanın!

Ve kendinize gelin. Beterin beteri var sözünü destur bilmektir belki de en etkili yol. Bugün olmadı diye üzüldüğüne yarın olmadığı için sevinebiliyor insan, inanır mısınız?

Silkelenin, denize attığınız şey zorluklar olsun ümidiniz değil!

güneş

Tabi ki koca sıkıntı birkaç maddeye sığmayacak, tabi ki onca zorluk 3 satır ile çözülmeyecek. Biz de tüm bunların farkındayız ama eğer değişime niyetlendiyseniz, belki satırlarımız size ilham olur ya da belki de başlangıç için iyi bir sebep. İmkansız kelimesinin içindeki ‘imkan’a odaklandı mı insan, gerisi çok daha kolay oluyor; kul kurar, kader güler misali.

Hayat sahnesine en iyi oyuncu ödülünü almak için yapmanız gereken tek şey minicik bir mimik; gülümsemek. Her derde şifa olan bu sihirli hazineyi hiç kaybetmeyin. Sonrası mı? Bakın nasıl yoluna giriyor her şey…

Gün yağmurlu bitti, yarın güneş belki de;siz her şeye rağmen inanın ve kendinizi hayata bırakın…