Taşınma Mevsimi Geldi: Yeni Taşınacaklara 6 Öneri

Taşınmak; yeni bir ev, yeni bir semt, yeni bir şehir hatta belki yeni bir ülke derken aslında yepyeni bir hayata başlamak demektir. Oldukça heyecan verici olmakla birlikte oldukça yorucudur; ancak küçük önlemler sayesinde doğru hareket ederek yorgunluğu azaltıp sadece keyfe odaklanabilirsiniz. Nedir o önlemler birlikte bakalım ve yükünüzü bir ucundan tutup hafifletelim.

1. Kolileme Önemli

Rahat ve zararsız bir taşınmanın temeli, doğru kolileme yöntemlerinden geçer. Koli boyutlarını orta büyüklükte seçerek tüm eşyalarınızı kategoriler halinde ayırın. Yazlık, kışlık, mutfak eşyaları, salon aksesuarları gibi ayrımlar ile kolilerin içerisine yerleştirin, kolilerin üzerine de içinde ne varsa yazın. Bu şekilde gerekli kolileri gerekli odalara bırakabilir, olası karışıklıkların önüne geçerek hem zamandan tasarruf hem de kolaylık sağlayabilirsiniz.

tasinma

2. Temizlik Yapın

En önemli detaylardan birini en sona bırakmayın. “Aman yerleştikten sonra toplu temizlik yaparız nasılsa.” demeyin. Bu, sizin işinizi zorlaştıracaktır unutmayın; ancak yeni evinize girmeden, ev henüz bomboşken temizlik yaparsanız hem yorucu olmayacak hem de temizlenmedik dip köşe bırakmamış olacaksınız.

temizlik

 

3. Zemini Koruyun

Yepyeni bir evin daha en başta hasar görmesini istemezsiniz değil mi? Taşınma sırasında parkelerin çizilmemesi, yaptığınız temizliğin korunabilmesi, zeminin hasar görmemesi için yerlere büyük boyutta naylon ya da örtü gibi korumalar serebilir işiniz bitince de kaldırabilirsiniz.

cocuk-odasi-dekorasyonu

 

4. Elektronik ve Beyaz Eşyaları Koruyun

Elektronik ya da beyaz eşyalar, diğer eşyalara göre her zaman daha fazla özen ister. Bunun için onları özel bir şekilde ambalajlarla kaplatın ve taşıyan kişilerin dikkatle taşımasını özellikle rica edin.

tasinma

5. Rahat Giyinin

Taşınma sırasında her ne kadar işin büyük bir kısmını nakliye firması yüklenecek olsa da sizin de sürekli iş yapacak ve hareket halinde olacağınızı unutmayın. Esnek kıyafetler ve rahat bir ayakkabı ile gün boyu yorulmadan çalışabilirsiniz.

ev-tasima

6. Sık Kullandıklarınızı Ayırın

Taşınmak, çoğu zaman büyük karışıklıklara neden olabilir. Bu nedenle en sık kullandığınız eşyaları istediğiniz anda kolayca bulamayabilirsiniz. Bunun için tıpkı tatile çıkarken bir bavul yanında el çantası da hazırlamak gibi sık kullandığınız eşyalar için ayrı bir koli hazırlamanızda fayda var. Böylece istediğiniz eşyalara, istediğiniz anda kolayca ulaşabilir, gereksiz gerginliklerden uzaklaşmış olursunuz.