Tatil Dönüşü İşe Adapte Olabilmenin 6 Etkili Yolu

Tüm sene ciddiyetle, zaman zaman kendinizden ödünler vererek çalıştınız ve şahane bir tatili hak ettiniz. Tatil süreci için ne kadar heyecan ve neşe dolsanız da kesinlikleunutmamanız gereken bir nokta var ki o da şu; bütün senebeklediğiniz o muhteşem tatillerin eğlenceli gidişleri olduğu gibi hüzünlü dönüşleri de ihtimaller arasındaTatile çıkarken aşırı bir mutluluk içerisinde olmanızda sorun yok; ancak tatilden dönerken aşırı bir şekilde üzülürseniz iş performansınız dibe vurabilir ve işlere devam edebilmek için göstereceğiniz çaba artacağındanyaptığınız tatil aslında boşa gider. 

Bu durumu önleyebilmek, işe kolay bir şekilde kaldığınız yerden devam edebilmeniz için 6 etkili yolu sizin için derledik. Şimdiden keyifli çalışmalar dileriz.

1) Geride Bırakın

Hayatınızın en şahane tatilini bile geçirmiş olabilirsiniz, ancak ofise döndüğünüzde artık tüm anıları geride bırakma zamanı. Tatilde yaşadıklarınızı iyi ya da kötü olarak sürekli zihninizde canlandırırsanız konsantrasyon probleminizin artmasına neden olursunuz. Dolayısı ile işe adapte olma süreciniz uzar, performansınız düşer. 

ofis hayatı

2) Erken Davranın

Tüm sene beklediğiniz tatili son dakikasına kadar kullanmak istediğinizi biliyoruz; ancak siz de bu hareketinizin işleri daha da zorlaştırdığını bilmelisiniz. Tatilden pazar günü dönmek yerine cumartesi günü dönerek hem yol yorgunluğunuzu atarsınız hem de tatil modundan uzaklaşıp işe başlama sürecine odaklanabilirsiniz. 
Eve döndüğünüzde bavullarınızı yerleştirip, ılık bir duş aldıktan sonra şöyle bir e-postalarınızı kontrol etmek, ilk iş gününüzün planını kabataslak bir hâlde hazırlamak, endişelerinizin azalmasına, iş ortamına kolayca uyum sağlamanıza büyük ölçüde yardım eder.

ofiste_makyaj_yapmak

3) Yeni Hedefler Belirleyin

İyi ya da kötü birçok anı ile bu tatili geride bıraktığınızı kabul edip yeni rotalar belirlemeye koyulun. Böylece yapmış olduğunuz tatili sürekli düşünüp konsantrasyonunuzu bozmayacak yeni tatil rotanız için daha bir şevkle çalışabileceksiniz.

ofis-kiyafetleri

4) Uykunuzu Düzenleyin

Eğlence dolu, uykusuz tatil gecelerini geride bıraktınız; maalesef ki artık dinlenmeksizin erken kalktığınız günler geri geldi. Bu duruma hazırlık için tatilden pazar günü dönmek yerine cumartesi günü dönmek ve pazar günü tıpkı işe gider gibi erken kalkmak iyi bir tatbikat olabilir. Son tatil gününüzde erken uyanın, güzel bir duş alın, işe gider gibi hazırlanın ve sizi rahatlatacak bir yürüyüş ya da egzersiz yapın. Böylece tatil sonrası olan pazartesi gününden tüm sendromları temizleyin.

uyku

5) Masanızı Düzenleyin

Düzenli bir çalışma için her zaman gerekli olan masa düzeni, tatil sonrası daha da önemlidir. Zaten hemen dağılmaya müsait olan zihninize bir de masa sebep olmasın diye masa üzerindeki tüm eşyaları, kağıtları, dosyaları gerekirse ofise erken giderek güzelce düzenleyin. Masanıza belki mutlu tatilinizi hatırlatan küçük bir obje ya da fotoğraf da ekleyebilir, ruhunuzun daha pozitif olmasını sağlayabilirsiniz.

ofis

6) Hafta İçi Planı Yapın

Hayır, bu kez iş planından bahsetmiyoruz. Hafta içinin 1-2 gününü mutlaka kendinize ayırmaktan bahsediyoruz.Ertesi iş gününü düşünerek sizi yormayıp stresinizi azaltmaya yardım edecek sinema, tiyatro, mini bir konser gibi aktivitelerle zaman geçirmeyi ihmal etmeyin. Bu sizin hem zihninizi toplamaya hem de işe daha sıkı sarılmanıza yardım edecektir.