Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta

Minik bebeğiniz hızla büyüdü ve artık bir masraftan daha kurtulacağınız o güzel, aynı zamanda zahmetli dönem geldi çattı. Evet, tuvalet eğitiminden bahsediyoruz. Bez masrafından kurtulmanızı sağlayacak bu dönemde epey zorlanabilir ya da sıralayacağımız önerileri önemseyerek bu dönemi kolaylıkla atlatabilirsiniz. Gelin detaylara birlikte bakalım…

   1. Yaş Aralığı Uygun mu?

Bez masrafından ve alt değiştirme zahmetinden bir an önce kurtulmak istiyor olabilirsiniz fakat ne kadar heyecanlı olsanız da çocuğunuz tuvalet eğitimi için gereken yaş aralığında mı bu noktayı atlamamanız gerekir. Tuvalet eğitimi için en uygun yaş aralığı 2-3 yaştır. Bu dönemdeki çocuk; normal şartlarda dil gelişimini tamamlamış, motor becerilerini kazanmış ve bedensel durumunun farkında olacak düzeye gelmiştir. Bu özellikler çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanmasını önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

  2. Onunla Konuşun

Bu süreç için çocuğunuzu hazırlamanın en iyi yolunun doğru bir konuşmadan geçtiğini unutmayın. Çocuğunuza artık yeterince büyüdüğünü, yetişkinler gibi tuvalet kullanabileceğini ve artık bezlenmesi gerekmediğini eğlenceli bir dille anlatın. Bu sayede çocuğunuz, içerisinde olacağı değişimin farkına varır ve bunun güzel bir gelişim olduğunu anlamaya çalışarak size kolaylık sağlar.

   3. Takdir Edin

Tuvaletinin geldiğini size söylemeye başladığında onu takdir ederek sürece daha iyi adapte olmasını sağlayın. Tuvaletinin geldiğini söylediğinde bezine kaçırmış dahi olsa onu hemen tuvalete getirmeye özen gösterin ki bu süreçte tutarlı olduğunuzu kanıtlayarak ona güven verin ve süreçten vazgeçmemesini sağlayın.

   4. Tuvalete İlgi Duymasını Sağlayın

Çocuğunuza kesinlikle zorlayarak tuvalet eğitimi vermeye çalışmayın. Bu hem sizin işinizi hem de onun işini zorlaştıracaktır. Zorlamak yerine renkli lazımlıklar ile ilgisini çekmeye çalışın, tuvaleti incelemesine teşvik edin, neyin ne işe yaradığını öğrenmesine yardımcı olun. Gerektiğinde çeşitli oyuncaklardan yardım alarak tuvalet eğitimini eğlenceli hale getirin.

   5. Destekleyin

Onu verdiği çaba için sürekli destekleyin. Altına kaçırırsa cezalandırmak yerine bir dahaki sefer için “sıradaki sefere belki tuvalete yetişebilirsin” gibi cümlelerle onu yüreklendirin.

   6. Duygusal Durumları Önemseyin

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye karar verdiyseniz sadece yaş ve bedensel durum olarak hazır olmasının yanı sıra bu süreci etkileyecek duygusal etkenlerin içinde olmamasına dikkat edin. Yeni bir kardeşin doğumu, ölüm, ebeveynlerin boşanması, taşınma gibi birçok durumun tuvalet eğitimini olumsuz yönde etkileyebileceğini ve böyle zamanlarda tuvalet eğitimini ertelemeniz gerektiğini unutmayın.