Uykusuz Her Gece Yorgun mu Ölesiye?

 

Ah şu minik yaramaz, bir türlü uyutmuyor değil mi? Canı ne zaman isterse o zaman uyur, uyanır, yer, içer… Hayatının en asi(!) ünlemi çıkartalım günlerini yaşayan bebeğiniz ve uykusuzlukla baş edebilmeniz için birkaç öneri toparladık.

Bebeğinize üzerinde anne kokusu olan bir nesne verin. Bu nesne, bir battaniye ya da peluş oyuncak da olabilir. Özellikle üzerinde anne kokusunun olması, gece yarısı uyandığında ki bu sık sık olur, daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Anne kokusunun verdiği güvenden daha öte ne olabilir ki?

 

Bebeklerin rutinleri sevdiğini unutmayın. Bebeğinizin her gün aynı saatte, aynı battaniyeyle uyuması, hoşlandığı veya sizin belirleyeceğiniz rutinlerle uykuya hazırlanması etkili olacaktır.

 

Bebeğinizi güzelce doyurun ki banyo sonrasında aç olmasın ve yıkanmanın verdiği rahatlıkla kolayca uykuya dalabilsin. Bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz konusunda sorularınız varsa burayı tıklayın!

bebek

Yatağınıza yatırdığınızda kıyameti koparırsa hemen kucağınıza almayın. Çoğu bebeğin kendi kendine yatışması yaklaşık on dakikayı bulur. Sakinleştikten sonra uykuya dalacaktır.

 

Odadan çıkarken müzikli bir oyuncak bırakın. Oyuncağı yatağın içine değil yakınına bir yere koyun. Ama bebeğin dikkatini dağıtabilecek hareketli bir oyuncak olmamasına da özen gösterin. Minik gözlerin uykusu her an kaçabilir!

 

Gün içinde iyi uyumasını sağlayın. Gündüz iyi uyumayan bebek, gece uyumakta zorlanır. Minik minik şekerlemeler en ideali…

uyuyan_bebek

Uykuya yatırmadan önce altının temiz olduğuna emin olun. En ufak bir ıslaklık bile uykusunu kaçırmaya yetecektir. Bebeğinizin en önemli sıkıntılarından biri altının ıslak olmasıdır. Peki, kolay alt temizleme yöntemi var mı? Tabi ki var, hem de burada, tıklayın! 

 

Bebeğinizin gazı olup olmadığını kontrol edin. Minik bir “gark” bazen pek çok uykusuz saate sebep olabiliyor, unutmayın. Bebeğinizin gazını çıkartmakta zorlanıyorsanız gaz giderme videomuz tam size göre. Tıklayın!