Uykusuz ve Huzursuz Bebekler için: Bebek Masajı

Bebek masajı bebeklerin sakinleşmesini, huzurlu olmasını ve iyi uyumalarını sağlamasının yanı sıra bebeğinizle yakın temasta olup birlikte keyifli vakit geçirmenizi de sağlar.

bebek-fotograflari

Öyle ki bebeğe dokunmak, masaj esnasında sevgi ve şefkatin hissedilmesini sağlar. Bebek masajındaki amaç, bebeğe dokunmak ve bir dizi hareketler zinciri ile ona pozitif enerji ile huzur, güven aşılamaktır.

Bebeğin sağlıklı gelişmesi başta annesi olmak üzere iletişim kurduğu kişilerle yakınlaşması açısından son derece önemlidir. Bebek masajı sayesinde bebek, rahatlamayı ve de iletişim kurmayı öğrenir. Masaj için en uygun zaman banyo sonrasında ya da uyku öncesi yatakta sakinlediği andır.

bebek-bezi

Yüz ve Sırt Masajı

Bebeklerin yüzüne masaj yapılırken parmak uçları kullanılmalıdır. Alnının ortasından başlayarak yüzünün dışına ve de yanaklarına doğru okşanması yeterli olacaktır. Kafasına masaj yaparken de avucunuzu açarak arkadan destekleyin ve hafifçe elinizle başını sıvazlayın.

Bebeğiniz ön tarafına yapılan masajdan mutluluk duyduysa ve rahatladıysa sırtına devam edebilirsiniz. Bebeği karnının üstüne çevirerek, kafasından itibaren ayak parmak uçlarına doğru masaj yapabilirsiniz. 

bebek-masaji

Vücut masajı

Masaja başlamadan önce ellerinize emilebilir, rahatlatıcı, aromatik yağlardan sürebilirsiniz. Bu yağ; zeytinyağı, yasemin veya badem yağı olabilir. Bu amaç için özel olarak üretilmiş, rahatlatıcı ve bebeklerin cildine uyumlu bebek masaj yağlarını da kullanabilirsiniz. Ardından nazik ve yavaş biçimde bebeklerin topuklarından parmaklarına doğru ovalama hareketi ile masaja başlayabilirsiniz.

bebek giysileri

Masaj, bebeğinizin çok aç ya da çok tok bir anında yapılmamalıdır. Vücut masajı tam ara zamanda yani bebeğin karnı yumuşak olduğu bir zamanda yapılmalıdır. Masaja mutlaka sırtüstü yatırarak başlayın. Yüzünüzü ve ellerinizi görmek onun güven duygusunu pekiştirecek, rahatlamasına yardımcı olacaktır. Nazik ve yavaş biçimde bebeklerin topuklarından parmaklarına doğru ovalama hareketi ile masajı uygulayın.

Yeni doğan bebeklerde 10 dakikalık masaj yeterlidir. Zamanla 20-25 dakikaya çıkarabilirsiniz. 

Masaj, bebeğin ayaklarına doğru yumuşak hareketlerle devam etmelidir. Dizlerinin üstü, uylukları ve kalça kısmını da ovalayın. İki bacağına da aynı anda masaj yapılabileceği gibi ayrı ayrı da yapabilirsiniz.

 Bebekler için genel vücut masajı; omuzlardan başlamalı ve yumuşak ovalama hareketleri ile göğsüne doğru inin. Ardından, kollarına, omuzlarına ve dirseklerine yumuşak hareketlerle ovalayın, göbek kısmına geçtiğinizde göbeğine saat yönünde dairesel hareketlerle ilerleyin.