Yaramaz Miniklerle Baş Etmenin Yolları

Bizim yaramazlık diye adlandırdığımız pek çok şey çocuklar için bir keşif sürecidir. Bazen bu süreç uzar ve yorucu bir hal almaya başlayabilir. Doğru ve yanlışı ayırt etmeden yaptıkları her davranış bitmek bilmeyen enerjileriyle birleştiğinde aileler için zorlu bir sürece dönüşür. Peki yaramaz miniklerle baş edeceğiz?
cocuk-bakimi
1- Çocuklarınızdan ne beklediğinizi ona açıkça söyleyin. Evde ve dışarıda bu beklentilere göre şekillenmiş kurallarınız ve sınırlarınız olsun. bunları yasak olarak adlandırmak yerine hayatı kolaylaştırma yolları diyebilirsiniz. Bu isteklerinizi onunla mutlaka paylaşın.
2-Olumlu davranışların sıklığını artırmak istiyorsanız onu takdir edin. Küçük ödüller motive edici olabilir.

cocuk-egitimi

3-Başarılı olduğunu görmesi çocukları kötü davranışlarından uzaklaştırır. Ona yapabileceği görevler verin. Öz bakım becerileri olarak adlandırdığımız; elini yıkaması, fermuarını çekmesi, giyinmesi, çantasını hazırlaması gibi işlerini ona bırakın ve yapabildiğini görmesini sağlayın.

cocuk-gelisimi

4-Olumsuz davranışlarına olan tepkinizi azaltın. Tepki verdikçe dikkat çekme isteği artıyor olabilir. Bir zaman bu tip davranışlarıyla ilgilenmeyin ve “hayır”larınızı azaltın.

cocuklarda-egitim

5-Çocuğunuzla göz seviyesinde konuşun. Onunla sıkıntılarınız üzerine sohbet etmeniz onu anladığını gösterir ve yaramazlık diye adlandırabileceğimiz davranışlarını geriletir.

cocuk-oyunlari

6-Çocuğunuzun iyi bir gözlemcisi olmalısınız. Örneğin odasındaki kitapları yere indiriyorsa sürekli hayır demek yerine kitapların yerini değiştirebilir, bu davranışını değiştirene kadar kitapların aynı yerde kalacağını söyleyebilirsiniz.