Yaş Almış Büyüklerle İletişim Kurmanın Altın Kuralları

Hiçbirimiz durduğumuz yaşta kalmayacak ve illa ki o elim cümleyi kuracağız: ‘Nerede o eski bayramlar…’ Bayramlara gelene kadar eski günleri de özlemle anma konusunda hep bir tatlı sitemi olan büyüklerimizle, jenerasyon farkından olsa gerek zaman zaman minik iletişim problemleri yaşayabiliriz. Yaşlı büyüklerimiz ile doğru ve sağlıklı iletişim kurmanın yollarını sizin için araştırdık.

yaslilar-gunu1

İlk yapmanız gereken, kabullenmek ve onları değiştirmeye çalışmamak. Çünkü yılların alışkanlığını kendi düzeninize göre şekillendirmeniz imkansız. Kendi doğrularınızı bir kenara koyup, onun doğrularına ayak uydurabilirsiniz.

Çayın içine su katmak size saçma gelse de paşa çayı seven büyüğünüz için bu büyük bir keyif olabilir. Zaman zaman yaşanınlan anlaşmazlıklarda kendinizi suçlamayın. Tam olarak anlatıyor olsanız da karşı taraf anlamama konusunda diretebilir bunun için doğru yolu bulmak adına kendinizi suçlamak yerine çözüme odaklanmak daha doğru bir hareket olacaktır.

yaşlı_çift

Asla tartışmayın! 🙂 Dediğim dedik olmaları, yılların onlara armağanı. Bu nedenle kendi doğrunuz için tartışmayın. Kabullenin ve onu olduğu gibi sevin. İlgi göstermenin de dozuna dikkat etmenizde yarar var. Yaşlılığın verdiği yorgunluk ile biraz daha hassas olabilir bu konularda. Sen yapamazsın ya da dur ben yapayım gibi keskin cümleler yerine sana nasıl yardım edebilirim gibi kibar kelimeler seçmeye gayret edin.

yaslilar-gunu

Ve son olarak kendinizi daima onun yerine koyup ona empati ile yaklaşın. Kulağı iyi duymuyor ya da gözleri eskisi gibi kartal bakışlı olmayabilir. Onun bu gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak davranın ve onu anlamaya çalışın. Onlar, geçmişimizin bize en güzel emanetleri; güzel şeyler ekelim ki biçtiklerimiz de güzel olsun.

Sağlıklı günler!