Yaz Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? 7 Püf Noktası 

Enerji dolu, tatil dolu bir yaz tatilini hepimiz iple çekeriz. Yaz aylarının kusursuz geçmesi için tüm detayları halletmeye çalışırız. İşte o detaylardan biri; yaşadığınız, uzun vakit geçirdiğiniz mekânların dekorasyonu nasıl olmalı? Tüm cevaplar için sizi satırlarımızın devamına davet ediyoruz.

İşte yaz dekorasyonu için son derece şık ve etkili püf noktası:

1) Çiçekleri Çoğaltın

Yaz demek; bol enerji, renk renk, mis kokulu çiçekler demektir. Yazın enerjisini evinizin içinde doyasıya hissetmek istiyorsanız bu enerjiyi en iyi yansıtan çiçek ve bitkilerin sayısını artırabilirsiniz. Böylece daha canlı ve renkli bir ortam yaratıp keyfinize keyif katabilirsiniz.

dekorasyon

2) Objelerden Yararlanın

Kış boyunca kullandığınız objelerden sıkılmadınız mı? Onları rengarenk çeşitlerde yenilemenin tam zamanı! Canlı renklerde, sevimli şekillerde birçok obje ile evinizde hoş bir yaz hareketi yaratabilirsiniz.

mum-dekorasyon

3) Renk Seçimlerine Dikkat 

Özellikle yazlık bir eviniz varsa içinin son derece ferah döşenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ferah döşemenin de ilk adımının duvar renklerinden geçtiğini unutmamalısınızBeyaz, mavi, leylak, pembe, erguvan renkleri, mor, sarı, yeşil gibi canlı renkler sayesinde evinizin ortasına adetâ sahil esintisi taşıyabilirsiniz.

renkli-dekorasyon

4) Eşya Seçimlerine Dikkat 

Kışın kasvetli ve hantal havasını geride tamamen bırakmak istiyorsanız eşya seçimlerine son derece özen göstermeniz gerekir. Geniş ve abartılı tasarımlar yerine hafif, portatif ve minimal tasarımlar ortamın da ruhunuzun da hafiflemesine yardımcı olarak yaz mevsiminin daha ferah geçmesini sağlar.

dekorasyon

5) Perdeler Önemli

Gönül ister ki hiç perde kullanmadan daha ferah yaşayabilelim; ancak çoğumuz kalabalık bölgelerde yaşıyoruz ve perde kullanmak zorundayız. Madem öyle, perdelerinizi kesinlikle kolay yıkanabilen bambu veya stor olarak tercih etmek en doğru karar olacaktır. 

yatak_odası_dekoru

6) Bahçe ve Balkonlar

Yaz sıcaklıklarından dolayı biraz olsun rahatlayabilmek için bahçe ve balkonlara yayılmaya başlarız. Hatta yazın zamanımızın çok büyük bir kısmını evin içerisinde değil bahçe ya da balkonlarda geçiririz. O hâlde bu bölümleri en keyifli hale getirmeliyiz. 
Bahçe ve balkonları rengarenk saksılar, yumuşacık minderler, rüzgâr gülü, fener ya da mini havuz gibi aksesuarlarla süsleyerek huzurlu bir yaz ortamı yaratabilirsiniz.

bahce-duzenlemesi3

7) Eşya Yerlerini Değiştirin

Kış boyunca değiştirmediğiniz dekoru değiştirip ruhunuzu yenilemenin tam zamanı! Yıl boyunca aynı yerde duran eşyalarınızın, aksesuarlarınızın yerini değiştirerek mevsim değişikliğini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Örneğin sürekli duvar kenarında duran yatağınızı pencere kenarına taşıyarak daha ferah bir ortam elde edebilirsiniz.