Yaz Tatilinde Çocuklara 6 Hobi Önerisi

Tüm yıl boyunca gerek okul programının yoğunluğu gerekse kış mevsiminin çetin şartları derken eve tıkılan çocukların şimdi özgür olma vakti! Yaz tatili ile birlikte neredeyse bir boşluğa düşme hissi yaşayan çocukların “Yaaa çok sıkıldım!” gibi cümleler kurup hem kendisine hem de size sıkıntı yaratmamasını, keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilmesini ve belki de gelecekleri için önemli bir temel atabilmesini sağlayacak hobileri bu yazımızda topladık. Hadi, siz de içlerinden çocuğunuza en yakın hobi önerisini seçin ve derhal uygulatmaya koyulun. İşte 6 nefis hobi önerisi!

1. Yüzme Kursuna Gönderin

Hem ferahlatıcı hem çalıştırıcı! Çocuğunuzu evinize en yakın bir spor salonunun yüzme kursuna yazdırarak yüzme öğrenmesini sağlayabilir, şişmanlık gibi problemler yaşamasını önleyebilir, keyifli zaman geçirmesine ve yaz sıcaklarından biraz olsun kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

yuzme3

2. Basketbol Kursuna Gönderin

Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için basketbol harika bir etkinliktir. Boy uzamasına önemli ölçüde katkıda bulunan basketbol sayesinde çocuğunuz iyi bir kondisyon kazanabilir, keyifli zaman geçirebilir, yeni arkadaşlar edinebilir.

basketbol

3. Müzik Kursuna Gönderin

Gitar, flüt, bateri, ukulele, çello, keman, mızıka… Aklınıza ne gelirse, çocuğunuzun hangisine ilgisi varsa o kursun yolunu tutabilirsiniz. Müzik eğitimi sayesinde dikkat eksikliği gibi sorunların çözümüne yardımcı olabilir, çocuğunuzun evrensel bir dil olan müzik ile kaynaşmasını sağlayarak ruhunun daha incelikli olmasına katkıda bulunabilir, motor gelişim becerilerinin gelişmesi için önemli bir adım atmasını sağlayabilirsiniz.

muzik5

4. Fotoğraf Makinesi Alın

Çocuğunuza küçük, basit bir fotoğraf makinesi alarak kendisini ve etrafını keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Onun iç dünyasını dışa aktarmasına, zamanla iyi kareler yakaladıkça kendine olan güveninin artmasına ve en önemlisi sıkılmadan keyifle vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. Belki ileride bir meslek haline bile getirebilir, herkesin tanıdığı başarılı bir fotoğrafçı olur ne dersiniz?

düğün_fotoğrafçısı

5. Satranç Takımı Alın

Zevkli bir satranç oyunu, birçok bilgisayar oyunundan daha faydalıdır. Çocuğunuzun satranç öğrenmesine yardımcı olarak onun düşünce becerilerini geliştirebilir, kriz yönetimini öğretebilir, zor durumlarda mücadele etme özelliğini kazanmasını sağlayabilirsiniz.

satranç

6. Birlikte Yemek Yapın

Yemek yapmak; son derece rahatlatıcı, keyifli ve lezzetli bir iştir. Sizin belki de her zaman yaptığınız bu iş, çocuğunuz için oldukça ilgi çekici ve ufuk açıcı olabilir. Çocuğunuzdan lezzetini de sevebileceği birkaç tarif seçmesini önerin. Bu tarifleri birlikte uygulayın. Böylece onun motor gelişim sürecine katkıda bulunabilir, vaktin birlikte keyifli bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik hazırladığınız yemekleri tatmak da harika bir heyecan sebebi olacaktır.