Yeni Annelere Annelerden Annelik Tavsiyeleri!

Uykusuz geceler, bitmek bilmeyen alışverişler, organikler, ‘bebeğime en iyisi!’ler, korkular, mutluluk gözyaşları ve günden güne artan heyecanlar, büyüyen göbek derken soyut olan her duyguyu bir anda somuta çeviren minicik bir ‘dünya’ var artık kucağınızda. Henüz yeni yeni alışıyorsunuz birbirinize; annenizi daha iyi anlıyor, tüm iyilikleri kucak kucak sermek istiyorsunuz minik ayakların önüne. Tabi bu hengâmede, gözden kaçan ya da tatlı tatlı dert yaratan şeyler de olmuyor değil. Aldığınız hamilelik ya da bebek bakımı kitaplarında aradığınız çözümler olmayabiliyor kimi zaman ve işte tam da o anda “bir bilene danışmak lazım’ cümlesi de farz oluveriyor. Emzirme sırasında kapanan gözler, çıkamayan minik ‘gak’lar, tetikte gece uykuları ve daha pek çoğu. Biraz rahatlayalım mı? Önce mutfağa gidin ve kendinize şahane bir portakallı yasemin çayı hazırlayın, yaslanın arkanıza ve başlayın okumaya. Sizin için anneliğe dair tüm merak edilenleri kitap sayfalarına değil annelere sorduk. Yeni annelere #iyigelecek şahane tüyolar sizi ilerleyen satırlarda bekliyor.

anne-bebek

1- Her Şey Minik Bir ‘Gak’ İçin!

Pratik ve iş görür bir yolu var. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bacaklarını sanki bisiklet çevirir gibi hareket ettirin. İşe yarıyor!

2- Banyolar İçin!

Banyo suyunun bebeğiniz için ideal olup olmadığını anlamak için suya dirseğinizi daldırın. Dirsek, en doğru hissi verecektir.

3- Minik Uykucular İçin!

Emzirme sırasında dalıp giden bir çift yumuk göz görmemek ve bebeğinizi uyanık tutabilmek için ayaklarını hafifçe gıdıklayın, uykusu dağılacaktır 🙂

4- Giysileri Daha Temiz Tutmak İçin!

Hava müsaitse bebeğinizi çıplak emzirin. Böylelikle kusmalar ya da ani hareketlerle o tertemiz giysiler kirlenmeyecektir.

5- “Benimki erken uyanıyor!”cular İçin!

Eğer sizinki erkenden uyanıyorsa demek ki onu yatağa geç değil daha erken yatırmanız gerekir çünkü uyku, uykuyu çeker!

6- Öksürük İçin!

Minik öksürüklere pratik çözüm; soğan! Soğanı ikiye kesin ve bir kaba koyup odada bırakın. Doktora gidene kadar öksürüğünü bir müddet azaltacaktır.

Her şeyin bir çözümü var merak etmeyin ve bu güzel günlerin kıymetini bilin! 🙂