Yeni Dönemde Çocuğunu Okula Gönderecek Ailelere 4 Tavsiye

Geçtiğimiz dönem, uzaktan eğitime geçen okulların yeni dönemle birlikte tekrar örgün eğitime geçmesi öngörülüyor. Dolayısıyla birçok aile çocuğunu okula nasıl göndermesi, nelere dikkat etmesi gerektiğini araştırıyor. Yazımızın devamında yeni dönemde çocuğunu okula gönderme konusunda karar aşamasında olan ailelere, hem çocuklarının hem de toplumun sağlığını koruyabilmeleri için uygulayabilecekleri tavsiyeleri sıraladık.

1. Çantasına Hijyen Ürünleri Ekleyin

Çocuğunuzun gün boyu tek başına da kendi hijyenini sağlayabilmesi için okul çantasına kolonya, dezenfektan, yedek maske gibi ürünler ekleyin. Bu ürünleri neden ve nasıl kullanması gerektiğini ona anlayacağı bir şekilde anlatmaya özen gösterin.


2. Üniformasını Temizleyin

Gerekli hijyen önlemleri için okul üniformasından mümkünse bir yedek daha edinin ve hafta içinde değiştirerek giymesini sağlayın. Eğer bu mümkün değilse üniformasını hafta sonunu beklemeden hafta içinde mutlaka yıkayın ya da solmasına neden olmayacak şekilde sabunlu bir bez yardımıyla silin.


3. Yemek ve Okul Gereçlerini Temizleyin

Sağlıklı bir okul dönemi için mendil, yemek kapları, yemek örtüsü, çatal ve kaşıkları sık ve düzenli aralıklarla yıkayın. Kalem, defter gibi okul gereçlerini kolonyalı bir mendil yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Böylece tüm gereçler için gerekli hijyen önlemlerini alarak, sağlıklı bir güne hazır hale getirebilirsiniz.


4. Örnek Olun

Çocukların daima anlatılanı değil; yapılanı örnek aldığını unutmayın. Dolayısıyla çocuğunuza sosyal mesafe kuralına uymanın, maske ve dezenfektanlar kullanmanın gerekliğini uygun bir dille anlatın; ancak onun gerçekten uyum göstermesi için bu kurallara öncelikle kendiniz uymaya dikkat ederek ona örnek olun.