Yeni Mevsim Yenilik Bekler: Sonbaharda Yapacağınız 7 Değişim

Sıcak ve enerji dolu yaz mevsiminin ardından eylül ayı ile birlikte sonbahar mevsimine geçerken birçok insanın içini garip bir hüzün kaplasa da yeni bir mevsim aynı zamanda yeni umutlar, yeni sevinçler demektir.

Yeni bir mevsimin acı tatlı tüm heyecanını iliklerimizde hissedebilmek için mevsimin güzelliklerini elbette ki yaşadığımız eve de taşımamız gerekir. Peki nasıl?

İşte değişen mevsim ile birlikte evinizin de değişmesini sağlayacak 7 öneri:

1. Doğayı Evinize Taşıyın

Çıktığınız bir sonbahar yürüyüşünden kozalak, kurumuş yaprak ya da kurumuş çiçekleri toplayın ve evinize götürün. İşte evinizde kıyıda köşede kalmış geniş kâseler, tabaklar, sepetler varsa değerlendirmenin tam zamanı!

Topladığınız sonbahar kalıntılarını kullanmadığınız bu araçların içine doldurun ve sehpanın üzerine kondurun. Bu ufacık fikir sayesinde evinizdeki havanın tamamen değiştiğini fark edeceksiniz.

sonbahar yaprakları

2. Sıcak Detaylara Yer Verin

Sonbaharın gelmesiyle havalar yavaş yavaş soğumaya başlar. Bunun için salonda, oturma odasında kilim, örgü battaniye gibi içinizi ısıtacak yardımcıları eksik etmeyin. Örneğin koltuklarınıza sereceğiniz örgü bir şal ile hem hoş bir dekor elde edebilir hem de üşüdüğünüz anda kolayca ulaşabilirsiniz.

sonbahar

3. Renk Seçimine Dikkat

Evinizin havasını değiştirmek, sonbaharın enerjisini tam anlamıyla yaşamak için sarı, turuncu, kahverengi, kızıl, yeşil gibi doğadaki sonbahar renklerini dekorasyonunuza yansıtın. Bu renklerde minder, battaniye, runner, halı gibi tüm detaylar evinizde eşsiz bir sonbahar rüzgarı estirmeye yetecektir.

renkli-dekorasyon

4. Işıklandırın

Sonbahar mevsimi ile birlikte artık günler iyiden iyiye kısalmaya başlayacak ve gün içinde daha çok ışığa ihtiyaç duyacaksınız demektir. Bunun için evinizdeki aydınlatmaları elden geçirmenin tam zamanı. Mevcut ampulleri daha güçlü olanlar ile değiştirebilir, aydınlatmaların sayısını artırabilir, salon ya da mutfağa spot ışıklandırmalar ekleyerek değişiklik yapabilir ve hoş bir ortam elde edebilirsiniz.

mum-dekorasyon

5. Kokulu Mumlar ile Donatın

Mumlar hem sıcak bir görünüm hem hoş bir dekor hem de güzel kokuların kaynağıdır. Evinizde huzur dolu bir sonbahar yaratmak için etrafınızı boy boy, renk renk, çeşit çeşit kokulara sahip mumlarla donatın. Örneğin tarçın kokulu turuncu bir mum ile evinizdeki havayı tamamen değiştirebilirsiniz.

ev-dekorasyon

6. Okuma Köşesi Yaratın

Evinizin kullanılmayan, kuytu bir köşesini sıcacık bir keyif köşesi haline getirin. Örgü battaniyeler, renkli minderler, mumlar ve kozalaklar ile süslediğiniz köşeye geçip salep ya da çayınızı yudumlayarak kitap okuduğunuz keyif dolu anların temelini atın.

migrostvblog_evdekorasyonu_v2_070617

7. Düzeni Değiştirin

Yeni eşya ya da aksesuarlar alamıyorsanız bile mevcut olan düzeninizi biraz olsun değiştirerek evinizi yenileyebilir, yeni bir mevsime yeni bir ruh hali ile girebilirsiniz. Örneğin; koltuğu kalorifer önünden alıp duvar kenarına çekerek ya da her zaman sehpanın üzerinde duran biblonuzu şifonyer üzerine koyarak küçük farklar ile büyük değişimler yaratabilirsiniz. Aynı zamanda bu değişiklik ile hafıza gelişiminize de önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz.