Yenidoğan Bebeğinizin İlk 30 Günü İçin 30 İpucu

Dokuz ay süren hamileliğinizin ardından minik bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, yepyeni bir döneme giriyorsunuz. Hamilelik döneminin zorluklarını geride bırakırken, yenidoğan miniğinizle geçireceğiniz yepyeni bir hayat da sizi bekliyor. Daha önce bir bebek büyüttüyseniz tecrübelisiniz, fakat ilk deneyiminizi yaşıyorsanız bazı detaylar ve püf noktaları hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Yenidoğan bebeğinizin ilk 30 günü için 30 ipucu sıraladık.

bebek bakımı

1. Yardım isteyen kadınların kendilerine iyi bakma ve sağlıklarını koruma konusunda daha başarılı olduklarını biliyor musunuz? Doktorunuzla iletişim halinde olmak, destek gruplarına katılmak, yakınlarınızdan yardım istemek sağlıklı ve huzurlu bir dönem için mutlaka yapmanız gereken şeyler.

2. Hastane kaynaklarını iyi kullanın. Hastaneden ayrılmadan önce anne sütü hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Emzirme danışmanı varsa mutlaka bu durumdan faydalanın.

3. Hastanede geçirdiğiniz ilk günlerde hemşire çağrı düğmesine basmaktan çekinmeyin. Bebeğinizi beslerken önemli noktaları mutlaka sorarak uygulayın. Soru sormaya her zaman açık ve tavsiyelere açık olun.

4. Eğer emzirme konusunda sorun yaşıyorsanız ve sütünüz henüz çok gelmiyorsa, hemşire ve doktorunuza danışın. Kompres veya ılık bir duş gibi basit bir öneri ile sorunu çözebilirsiniz.

5. Bir süre sonra işe geri dönecekseniz, sütünüzü saklama koşullarını, hangi aralıklarla sağabileceğinizi sorun.

yenidoğan bakımı

6. Eğer bebeğiniz beslenmiyorsa muhtemelen uyuyor demektir. Yenidoğanlar günde 16 saate kadar uyuyabilirler. Siz de bitkin kalmamak için uyuyun. Uyku yoksunluğu fiziksel olarak sizi sarsacak ve güçsüz bırakacaktır.

7. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tek bir hedefiniz var; iyi bir bakım. Bebeğinize odaklandığınız gibi yorgun olduğunuz anlarda kendinize odaklanın. Size neyin iyi geleceğini biliyorsunuz, kendinizi kişisel ihtiyaçlarınızdan ve keyif aldığınız şeylerden mahrum bırakmayın.

8. “Dinlenme sırası annende minik bebek!” Bu cümleyi yakınlarınızdan ne kadar çok duyarsanız sizin için hayat o kadar kolay ve akıcı olur. Unutmayın, herkesin yardıma ihtiyacı vardır.

9. Şekerleme saatlerini hayata geçirin. Minik bebeğinizi alın ve uyku saati olmasa bile yatağa gidin. Dinlenin…

10. Eğer bebeğinizin uyku problemi varsa zaman kaybetmeden uzmana danışın. Geçici bir durum olduğunu düşünerek geçirdiğiniz haftalar sizi yıpratabilir. Uyku koçlarından yardım alabilirsiniz.

11. İlk haftalar yapılacaklar karmaşası ve bilgi eksikliği nedeniyle karanlık geçebilir. Karanlık noktaların deneme yanılma yoluyla aydınlanacağını bilin ve rahatlayın.

12. Huzursuz bebekler için yatıştırıcı bir taktik mutlaka vardır. Sallanan beşik, kundak vs. Bebeğinizi tanıdıkça çözümlere ulaşacaksınız.

bebek banyosu

13. Kitap, DVD ve dergilerle bilgilenebilir, bu bilgileri okurken kendinizle de baş başak kalabilirsiniz.

14. Oyun müziklerini hayatınıza dahil edin. Bebekler müziğe bayılır, müzikle sakinleşir, keyiflenirler.

15. Bez bölgesini sık sık açın ve oda sıcaklığının ideal seviyede olduğundan eminseniz havalandırın. Bu bebeğinizin için büyük bir mutluluk olacak!

16. Uygun ısıyı ayarlayın ve 2-3 günde bir bebeğinizi yıkayın. Ilık bir banyo bebeğinizi sakinleştirir.

17. Hamileliğiniz boyunca size yardım eden eşinizin bu süreçte de desteğini alın. Zaman zaman sizin bile sakinleştiremediğiniz bebeğinizi babası gülümsetecektir.

18. Babalar yenidoğan bebeklerini kucağına aldıklarında ürkek ve tedirgin olabilirler, ona destek olun. Bir babalık kılavuzu kitabı hediye edebilirsiniz.

19. Akrabalar, tanıdıklar, yakın dostlar… Herkes birer birer ziyarete gelip gittikten sonra bebeğinizle mutlaka baş başa kalın. Huzursuzluğunun kaynağı kalabalık olabilir.

20. Görev bölümü yapın. Eşinize market ve temizlik işlerini devretmenin tam zamanı!

21. Bebeğinizle babasını zaman zaman yalnız bırakın. Kalplerinin ritmi birlikte attığında her ikisi için de büyük mutluluk olacaktır.

22. İstenmeyen, güven vermeyen ve kafa karıştırıcı tavsiyeleri göz ardı edin.

23. Bebeğinize yardımcı olurken beslenme, uyku ve pek çok konuda kararı anne ve babası olarak siz, içgüdülerinizle verin.

24. İlk birkaç ay ev işlerini unutun. Yıkanmamış bulaşıklar ve biriken tozlar bir süreliğini beklesinler.

25. İlk 1 ay bebeğinizi tanımaya odaklanın. Onu tanıdıkça, neden ağladığını hemen anlayacak, sorunları çok kolay çözebileceksiniz.

26. Yardım teklifini reddetmeyin. Eğer bir komşunuz bebeğinizi yıkarken size yardımcı olmak istiyorsa ‘evet’ diyin.

27. Çevrenizde “yardım etmek istiyorum, ama nasıl bilmiyorum” diye düşünen insanlar olduğunun farkına varın. Yardım istemekten korkmayın.

28. Bebek bezi değiştirmek 2 dakika, yer silmek 5 dakika… Kaç dakika zamanımı alır ki diyerek tüm işleri yetiştirmeye kalkmayın.

29. Tecrübeli annelerle konuşun. Mümkünse ilk dışarı gezmenizi tecrübeli bir anne ile yapın.

30. Anne olmayı ne kadar heyecanla beklemiş olursanız olun, yoğun hayatınızdan kısa molalar çalın, ama bunu mutlaka yapın!