LYS Gelmeden: YGS Sınavı Sonrası Yapılması Gerekenler

Evet! İyisiyle kötüsüyle YGS Sınavı geldi geçti. Kimisi stres yaptı, kimisi beklediği başarıyı gösteremedi, kimisi de sınavdan gayet mutlu ayrıldı. Fakat eğer YGS ile tercih yapmayacaksınız bunların hiç biri o kadar da önemli değil. Çünkü siz de biliyorsunuz ki sınava noktayı koyan LYS’dir.

mavikalem

Bunları Unutmayın!

Öncelikle YGS %40, LYS ise %60 etkili. Yakın oranlar gibi dursa da YGS sonucunuz ne olursa olsun eğer LYS sonucunuz iyi olursa direk olarak oldukça yukarı sıralara atlıyorsunuz. Ayrıca YGS’ye 2 buçuk milyon öğrenci girerken LYS sınavına YGS ye giren kişi sayısının yarısından bile daha az kişi giriyor. Bu da demek oluyor ki artık rakipleriniz çok çok az. Size önemsiz gibi gözükebilir ancak bu durum sizin sıralamanızı %100 etkiler.

Bahane Üretmeye ve Moral Bozmaya Son Verin!

“YGS kötü geçti, ne yaparsam yapayım LYS düzelmez.”
“Moralim çok bozuk, LYS ye çalışacak halim yok.”
“6 ayda YGS’yi halledemedim, 2 ayda LYS’yi mi halledeceğim?”
“Nasıl olsa olmayacak seneye bıraktım.”

Bu bahaneler size de tanıdık geliyor mu? YGS bitti ve tüm öğrenciler hemen hemen bu ve buna yakın cümleler kurup hayıflanıyorlar. Emin olun böyle yaparak sadece zaman kaybediyorsunuz. Şunu unutmayın; YGS size sınav kaybettirmez ama bahanelere sığınarak boş geçirdiğiniz bu zamanlar size çok şey kaybettirir. Hedefinize giden yolda YGS çok küçük bir basamak. Hatta bu sınavın daha çok psikolojik bir yarış olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu sınavda “YGS sınavım çok iyi geçti” diyerek rehavete kapılanlar LYS de çuvallıyor ya da “YGS’de hiçbir şey yapamadım” diyerek çalışmayı bırakanlar hedefinden iyice uzaklaşıyor. O yüzden bu psikolojik savaşı kazanıp YGS’yi geride bırakarak çalışmalarına devam edenler her zaman  hedeflerine ulaşan kişiler oluyorlar.

okul

Geç falan değil HEMEN BAŞLAYIN…

“Önümde sadece iki ayım var, artık çok geç” diye düşünmek aklınıza gelecek en son şey olsun. Şunu samimiyetle söylüyoruz ki eğer isterseniz iki ay da neler neler yapılmaz. Ve bunun için tek yapmanız gereken başlamak! Ama öyle küçük bir hevesle başlayıp bir iki gün çalışıp bırakılan başlamaları kastetmiyoruz tabi ki 🙂 Gerçekten başlayın. Biliyorsunuz ki YGS sınavı daha çok yoruma dayalı bir sınavdı ancak LYS tamamen bilgiye ve işlenen içeriklere dayalı bir sınav bu nedenle çalıştığının karşılığını almakta daha kolay aslında.

stresli_adam

Bu Adımları İzleyin Ve Başarının Tadını Çıkarın

1. Verimli olabilmek adına öncelikle gireceğiniz LYS türlerine göre konu başlıklarını tümüyle bir kağıda yazın.

2. Konu başlıklarını çıkardıktan sonra bildiğiniz ve hakim olduğunuz konuları tekrar tekrar çalışıp vakit kaybetmek yerine birkaç test çözüp geçin. Eğer o konuları gerçekten biliyorsanız testleri kolaylıkla çözeceksinizdir.

3. LYS tarihleri şimdiden belli ona göre harekete geçin! LYS’ye kadar konularınızı bitirebilecek şekilde günlük kaç konu çalışmanız gerektiğinin planlamasını yapmanız için aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

LYS-4: 10 Haziran 2017
LYS-1: 11 Haziran 2017
LYS-2: 17 Haziran 2017
LYS-5: 17 Haziran 2017
LYS-3: 18 Haziran 2017

4. Son olarak eksik olduğunuz konular da öncelikle konu çalışması yaparak konuyu iyice öğrenin çünkü daha önce de söylediğimiz gibi LYS’de konu bilgisi önemlidir. Konuyu öğrendikten sonra testini çözün ve hallettiğiniz konuların yanına bir “tik” atın.

Umarız LYS gelmeden önce tüm konularınız bitmiş olur ve sayfanız tiklerle dolar ! Başarılar 🙂