Yılbaşı Gecesi İçin Aşırı Eğlence Garantili 9 Efsane Ev Oyunu

Özel yılbaşı etkinliklerine yeterince gittiniz, hem kalabalıktan hem de trafikten sıkıldınız; bu yılbaşını sevdiklerinizle evde geçirmeye karar verdiyseniz bu yazımız tam size göre. Yılbaşı gecesi evde geçirmek hiçte kötü bir fikir değil , işte size eğlence garantili ev oyunları..

Monopoly

Çocuklar kadar yetişkinlerinde sevdiği klasik bir oyundan başlayalım: Monopoly. Yılbaşında saatlerce başından kalmadan oynayabileceğiniz, oyun ilerledikçe eğlencenin tavan yapacağını bir oyun arıyorsanız monopoly tam size göre.  Dilerseniz oyunun Türkiye için olanından alıp kendinizi iyice havaya sokabilirsiniz.

monopoly

Tombala

Hayır yapmak ve gelir elde etmek amacıyla İtalya’nın güneyindeki birkaç kasabada çıkan bu oyun daha sonraları yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazı hatta demirbaşı diyebileceğimiz büyükten küçüğe herkesin bildiği ve sevdiği bir oyun olmuştur. Bir torbadan numaralı taşlar çekilerek üzerinde numaralar yazılmış kâğıtlarla oynanan oyunu kartındaki tüm numaraları doldurulan kazanır ve en son rakamı doldurduğunda “tombala” der. Böylece büyük ödülü kazanmış olur.

tombala

Tabu

Yılbaşına ailenizle y ada toplu bir arkadaş grubu ile girecekseniz, eğlencesi bol ve en keyifli oyunlardan biri de tabudur. Yasak kelimeleri kullanmadan en çok kelimeyi takım arkadaşına anlatarak puan toplamaya çalıştığınız bu oyun ile yılbaşında dostlarınız ile çok eğlenebilirsiniz.

Dilerseniz bu oyunun XL versiyonunu alarak eğlencenizi ikiye katlayabilirsiniz. Klasik oyunun yanı sıra çizerek, Tabu kuklasıyla anlatarak ve en fazla 15 kelime kullanarak oynayacağınız Tabu XL da şiddetle öneririz.

tabu

Sessiz Sinema

Sevdiğiniz popüler filmleri el işaretleri, jest ve mimiklerle anlattığınız tahmine dayalı en komik oyunlardan biri olan sessiz sinema sizi bu özel gecede çok eğlendirecek. İsterseniz tekli isterseniz çiftli oynayarak oyunculuk kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.

sinema_festivali

Sayko

Sayko arkadaşlarınız arasında en az 4 5 kişi ile oynayabileceğiniz değişik bir oyundur. Oyunda esas olan ebe olacak kişinin oyunu bilmemesidir. Herkes sadece bir kez bu oyunu ebe olarak oynayabilir ancak her seferinde oyun kuralının değiştirilmesi gerekir. Oyun ebe kuralı bildiğinde sona erer. Oyunu tekli, çiftli ya da grup halinde de oynayabilirsiniz. Bir grup kuralı koyar, ebe soru sorarak kuralı tahmin etmeye çalışır, yanlış cevaplarda kişiler saçma hareketler yapar ve ebenin aklı iyice karışır.

Her seferinde eğlenceli senaryolar çıkabilecek sayko oyunu ile gülmekten karnınız ağrıyabilir.

Değiştir

Eğer müzikle uğraşıyor, şarkı söylemeyi seviyorsanız; ben bütün şarkıları çok iyi bilirim diyorsanız bu oyun tam size göre. Bir kelime seçilir, o kelimenin içinde geçen şarkı söylenir sonra ‘’Değiştir!’’ denilir ve başka şarkıya geçilir. En çok şarkı bulan kazanır.

Sen hiç…

İngilizcesi ‘’have you ever …?’’ olan deneyime ve yapıp yapmadıklarınıza bağlı olan kazanın ya da kaybedenin çokta önemli olmadığı cezalı ve ya içkili oyanandığında çok eğlenceli olan bir oyundur. Herkes sırayla gruptakilere soru sorar, daha önce yapmış olanlar içer.

Şişe Çevirmece

Bir şişeyle bile eğlenebildiğinizi kanıtlayan çok eski bir oyun olan şişe çevirmeceyi herhâlde bilmeyen yoktur. Şişe çevrilir, baş kısmına denk gelen kişi soru sorar, arka kısmına denk gelen ise yanıtlar. Doğruluk mu, cesaret mi denir ve kişinin cevabına göre ya bir soru sorulur ya da cesaret gerektiren bir görevi yapması beklenir.

Kızma Birader

En az 2 kişi en çok 4 kişi ile oynanan keyifli oyunda her oyuncunun 4 piyonu vardır. Siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renkteki piyon takımlarından herkes dilediği rengi seçer. Oyuncular hangi rengi seçtiyse o rengin olduğu köşeye 4 adet piyonunu koyar. Oyunda amaç, tüm hapsedilmiş piyonları oyun tahtasının ortasında bulunan kendi renk grubuna sokmaktır.