5 Rengin Psikolojik Etkisi

Renklerin biz farkında olmasak da düşüncelerimizi yönlendirme konusunda olan güçlü etkileri tarihten, kişisel tecrübelerden, psikolojik araştırmalardan kanıtlanmış gerçeklerdir. Her rengin kendine göre fizyolojik ya da psikolojik etkileri ile hayatımızı bilmeden yönlendiririz. Örneğin çalışma odamızın renklerini doğru seçebilirsek daha verimli sonuçlar elde edebilir; odamızın renklerini doğru seçebilirsek daha sağlıklı bir uyku uyuyabiliriz.

Hayatımızda hangi renge yer açtığımızda hangi etkilerle karşılaşırız bir bakalım.

1. Hakimiyetin Rengi Kırmızı

En güçlü renklerin arasında yer alan kırmızı; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan, tehlike ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Bu rengi tercih edenlerin güç düşkünü, lider ruhlu insanlar olduğu bilinir. Kıyafetlerde kırmızı rengi tercih ederek enerjinizin yükselmesine yardımcı olarak iyi bir mod edinebilir, duygularınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Yaşadığınız ortamlarda kırmızı rengi tercih ederek daha enerjik, canlı ruh ve bedene sahip olabilirsiniz.

kirmizi

2. Van Gogh’un Tercihi Sarı

Sarı, ilham veren renklerin arasında yer alır. Van Gogh’un o şahane resimlerine bakarak bunun kanıtını rahatça bulabiliriz sanki ne dersiniz? Yaşadığınız ortamda çok parlak olmayan yumuşak geçişli bir sarı renk bulundurursanız bu size güneşli bir havanın enerji veren etkisi gibi iyi hissettirebilir; ancak bir yandan sonbaharın hüznünü simgelediği için çalışma ve dinlenme odaları için pek uygun olmayabilir. Bu rengi tercih edenlerin zeki, neşeli, pratik düşünme kabiliyetine sahip ve ince düşünceli insanlar olduğu bilinir.

sari

3. Deniz ve Göklerin Rengi Mavi

Huzur, özgürlük, sonsuzluk, sadakat ve bilgeliği simgeler. Rahatlatıcı ve güven veren bir etkisi vardır. Kişiyi dinginleştirir. Bu rengi tercih edenlerin düzenli ve sakin bir kişiliğe sahip olduğu, ilişkilerinde sadık ve güvenilir olduğu bilinir. Aynı zamanda mavi rengin iştah kapatıcı bir özelliği de bulunur, diyet yapanlar yemeklerini mavi bir tabakta yemeyi tercih ederek kolay bir kilo verme süreci sağlayabilir.

mavi

4. Tatlı mı Tatlı Renk Mor

Eski zamanların saraylarında ve çok lüks tasarımlarında tercih edilen renk olan mor; asalet, gösteriş ve lüksü simgeler, ruhani ve mistik özellikleri güçlüdür. Bu rengi tercih edenlerin asil, ağırbaşlı, duygusal yönü kuvvetli, sanat dallarında başarılı insanlar olduğu bilinir. Çalışma ortamlarında mor rengi tercih ederek güçlü konsantrasyon, şevk ve verim dolu bir çalışma sağlayabilirsiniz.

mor

5. Yumuşatıcı Etkisindeki Pembe

Uyum, güven ve rahatlık hissini simgeler. Bu rengi tercih edenlerin duygusal yönü kuvvetli, enerjisi yüksek, sorumluluk sahibi, utangaç insanlar olduğu bilinir. Yaşadığınız ortamlarda pembe bulundurarak daha sakin ve rahat bir duygu durumuna sahip olabilirsiniz.