6 Mayıs Hıdırellez: 6 İlginç Hıdırellez Geleneği

Hıdırellez Bayramı ve Hızır inancı sadece Türklerde değil; ilk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlenen önemli bir tarihtir. Peki bu önemli günde ne gibi gelenekler yerine getirilir? Gelin birlikte bakalım…

  • Erken Kalkılır

Hıdırellez sabahı güne erken kalkarak başlamak, uğurlu kabul edilir. Sabahın ilk saatlerini dua ve güzel dileklerle geçirmek, aile ile kahvaltı yapmak, Kuran-ı Kerim okumak, kabir ziyaretleri yapmak adetler arasında yer alır.

  • Bayram Sabahı Gibidir

Hıdırellez sabahı tıpkı bayram sabahları gibi olmalıdır. Ev halkı en temiz, en yeni kıyafetlerini giyer; katmer, börek, irmik helvası gibi yiyecekler hazırlanır. Aynı zamanda tıpkı bayram günü gibi ev temizlenir; ancak bunun bazı yerlerde “Nasip süpürme” olduğuna inanıldığı için Hıdırellez sabahı temizlik yapılmaz.

  • Bereket Çağrısıdır

Hıdırellez gecesi Hızır’ın bereket dağıttığına inanılır. Bu nedenle evlerde bulunan erzak torbalarının, kavanozların, ambarların ve para keselerinin ağzı açık bırakılır. Bu şekilde bereketin artacağına inanılır.

  • Yoğurt Mayalanır

Özellikle Kütahya’nın Yörük köylerinde bir yıllık yoğurt mayası için Hıdırellez ve bugünü takip eden 2 gün beklenir. Bugünlerde sabah ezanı ile tan ağarması arasındaki zamanda doğadaki bitkilerin üzerinden çiy taneleri toplanarak yoğurt mayası sağlanır. Bu şekilde elde edilen maya bir yıl kullanılır, gelecek Hıdırellez’de yenilenir. Kimi yörelerde de yoğurt, mayasız olarak hazırlanır ve Hızır’ın yoğurdu mayalayacağına inanılır.

  • Gül Ağaçlarına Dilek Asılır

Ev, araba, iş, eş isteyen insanlar; isteklerini bir kağıda çizip gül ağacına kırmızı kurdeleye bağlayarak asar. Böylece Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine ve dileklerinin gerçekleşmesini sağlayacağına inanılır.

  • Hediyeleşilir

5 Mayıs günü nişanlılar için hediyeleşme merasimi demektir. Oğlan evi, kız evine süslenmiş bir Hıdırellez koçu gönderir. Bu koç, ertesi gün kesilip aile ile birlikte yenir. Yemeğe çağrılanlar; çarşaf, havlu, yemeni gibi çeşitli hediyeler getirir. Daha sonra bu hediyeler, ipler üzerinde sergilenir.