90’lı Yıllarda Bunları Hatırlayan Kaleye Mum Diksin!

Sonbahar bizi fena vurdu!

Bugün mevcut yaşımızdan bir memnun olmadık, bir eskiyi özledik, bir hüzünlendik, bir neşelendik niyeyse artık! Afrika sıcaklarını memleketlerine uğurlayıp, Balkanlar’dan soğuk havanın gelmesini beklediğimiz şu günlerde, sarı sonbahar yaprakları bizi aldı geçmişe götürüverdi işte. Arı Maya silgileri, tavşanlı makaslar, sulu boyalar derken çocukluğumuzun pastel kıvamında günlerine dönmek istedik. Eğer hazırsanız 90’lara gidiyor ve tek derdimizin sek sek çizgisine basıp Mehmetcan’a yenilmek olduğu o güzel zamanları anıyoruz… Mehmetcan da zaten büyümüş koca adam olmuştur.

90lı yıllar

1- Cefakâr Arı Maya!

Kokulu silginin annesi. Yeşil ve pembe olanları vardı; yeşil olan elma, pembe olan şeker gibi kokardı. Sildi mi de güzel silerdi hani… Tek amacı güzel kokular saçmak değildi yani, iyi silerdi nemelazım.

arı maya silgi

2- Çileli Tavşan Makas!

İnsan kesmeye kıyamaz! Kağıtların sıraya girdiği, annenizin masa örtüsü olur, faturalar olur; ‘potansiyeli olan’ her nesneyi kesme isteği yaratan tavşan makas, seni de unutmadık!

tavşan makas

3- Bi’çare Fasulyeler!

Kutunun içinde kaç tane varsa, günün sonunda yarıya indirmek adettendi. Sayı saymanın en güzel yollarından biri olan fasulyeler ile matematiği ne çok sevmiştik. Ama o Mehmetcan hep yaptıklarınızı bozardı, onu da unutmayın!

fasulyeler

4- Kolalı Yakalar!

Bu da bir kod adı gibi oldu gerçi. “Suçlu mu var? Kolalı yakalar!” J Aslında anlatmak istediğimiz şu kazık gibi önlük yakaları. Kolalamak annelerimizin marifetiydi ama ah bir de boynumuzu kesmese. İlkokul denince en az silgiler, makaslar kadar unutulmazdı; unutmadık.

kolalı yakalar

5- Yanlışı Affetmez; Pelikan Silgi!

Tersi pistir. Öyle arı maya nezaketini beklememek gerekir. Fazla bastırırsanız kâğıdı yırtar, hafif bastırırsanız yeşile boyar. Orta yolu bulmak gerekir(di) Pelikan’la… Buradan da selam göndermiş olalım… Bu arada söylemeden geçmeyelim; okul alışverişiniz için aradığınız her şey tek tıkla Migros Sanal Market‘te!

pelikan silgi

6- 90’ların En Havalısı; Çok Renkli Tükenmez!

İtiraf edelim, hangimiz hepsine aynı anda basmayı denemedik? O zamanlar yeni yeni çıkıyordu piyasaya, alanın da havası 1500’dü. Tek kalemle birden fazla renge sahip olmak o zamanın en ilginç buluşlarındandı…

renkli tükenmez kalem

7- Kim Olduğumuzu Cümle Alem Bilsin; Etiketler!

Şimdinin tag’leri o dönemim etiketleri. Defterimizi kaplar kaplamaz üzerine etiketi yapıştırıverirdik. Sonra başlardık özenle doldurmaya; ad, soyadı, ders adı, okul numarası…

okul etiketleri

8- Sulu Boyayla Patates Baskı!

Sanata olan eğilimimizin başlangıç yılları ilkokul. Pamuktan fasulye üreterek tarıma, patatesten baskı yaparak da sanata kattıklarımızın kıymeti bilinmeli! Sulu boyalar ile patatesleri boyamak ve onlarla baskı yapmak en zevkli aktivitelerdendi. Özellikle boyaya fırça ile ilk su koyduğumuzda o sert boyanın birden yumuşaması var ya, anlayamazsınız!

patates baskı

Geçmişi özleyenlerden misiniz yoksa güne adapte olup o yılları ‘anı dolabı’nın köşelerine atanlardan mı bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz o ki geçmiş geçse de güzeldi; güzel olan da özeldi…

İçinizdeki çocuğu hiç kaybetmemeniz dileğiyle!

Not: Mehmetcan ile görüşen var mı sahi, ne yaptı o? 🙂