Güne Mutsuz mu Başladın Dünya Güzeli? 7 Aroma Verelim Kendimizden Geçelim!

Hani olur ya, güne bir mutsuz başlamış olabilirsiniz. İlla sebep şart mı? Yok yok hiç değil hem de. İnsanın gönlünün yazı var kışı var misali, pek de gününüzde olmayabilirsiniz. E peki böyle bir durumla karşılaştığınızda kendinizi nasıl yükseltirsiniz; kahve, rahatlatıcı çay ya da ayurveda gibi rahatlatıcı terapiler? Biz işe biraz da aroma kattık bu sefer; kendinizi düşük hissettiğinizde bu aromaları koklamak, modunuzu yükseltebilir.

1- Lavanta / Lavanta Yağı

Rahatlatıcı etkisi ile bilinen lavanta, ilk başta ağır da olsa sonrasında müthiş bir huzur bırakıyor bedeninize ve ruhunuza. Yağı olur, suyu olur, çiçeği olur fark etmez; adı lavanta olsun da…

lavanta

2- Tütsü

Kokusunu ya çok seven var ya nefret eden. Eğer siz seven kısımdansanız farklı aromalarda tütsüler yakmak, sinirlerinizi hafifletecektir.

tutsu

3- Turunç / Bergamot / Portakal

Turuncu meyveler size kendinizi iyi hissettirebilir. Mesela bir portakal yağı… Ellerinize sürebilir ve yaydığı koku ile enerjinizi yükseltebilirsiniz. Olmaz mı?

turunc

4- Biberiye

Yağ da olur çay da. Ama sanki çayı daha iyi olur. Güzel bir biberiye çayı ile modunuzu yükseltebilirsiniz.

biberiye

5- Papatya

Buyurun yaz aylarına gidelim, taçlarla şenlendiğimiz papatyaları analım. Papatya yağı da olur çayı da. En büyük özelliği olan sakinleştirme etkisi ile uyku kalitenizi de yükseltir aynı zamanda.

papatya

6- Greyfurt

Greyfurtun beyin hücrelerini aktif hale getirip, beyne ‘iyimserlik’ sinyali yolladığını biliyor muydunuz?

greyfurt

7- Gül

Artık ‘gül’ hecesinde midir keramet bilemiyoruz; gülmek, gülümsemek, gül, güleç… Daha adından bile pozitiflik çağrıştırıyor. Gül suyu ile tonik gibi yüzünüzü de silebilirsiniz, yağı ile ellerinizi de ovabilirsiniz. Tercih sizin.

gül

Eğer bu aralar hayat pek yolunda gitmiyorsa, şu yazımıza da bir göz atmanızı öneririz zira HGŞ kuralı ruhunuza fazlasıyla #iyigelecek.