Ayrılık Acısı Çekenlere 9 “Aman Diyeyim!” Önerisi

Biz Yeşilçam kuşağıyla büyümüş ve büyümekte olan neslin evlatları olarak alışmışız mutlu sonlara, alışmışız kavuşan âşıklara, alışmışız Hulusi Kentmen‘in araya girip sevenleri buluşturmasına… Ama gerçek hayat, Yeşilçam gibi olmayabiliyor ki zaten pek çok Yeşilçam aşkı günümüzde kâğıt, kalem ya da kesme tahtası olabiliyor! Neyse diyeceğimiz o ki her aşk mutlu bitecek diye bir kaide yok. Eğer bu aralar ayrılık acısı çekenlerdenseniz -ki yazımıza tıkladığınıza göre sanırız doğru tahmin- bu yazımıza göz, söyleyeceklerimize kulak verin. Şu an hassas dönemdesiniz sizi anlıyoruz ama sonradan pişman olmayın diye yazıyoruz. Ayrıldıktan sonra bunları sakın yapmayın gibi keskin cümleler, ünlemler kullanmayacağız ama yapmasanız daha iyi olabilir diyelim.
aşk
Öneri 1/ ‘Damar’lardan Uzak Durun! 
Bir süre damar tabir edilen ve kalbinizi yangın yerine çeviren şarkılardan uzak durun. Şarkıları dinleyip dinleyip kendinizi galeyana getirip sonradan pişman olacağınız şeyler yapmayın. Müzik ruhun gıdasıdır ama bu ara ruhunuz diyete girip azıcık gıdasız kalsa bir şey olmaz. Yok, müziksiz yapamam diyorsanız da zumba müzikleri gibi sürekli heyecan getiren kıpır kıpır müzikler dinlemeye gayret edin.
ilişkiler
Öneri 2 / Alacak Verecek Davası!
Ayrılığın acısını hemen eşyalardan çıkarmayın; size aldığı hediyeleri çöpe atıp ya da geri gönderip kendinizi daha da hırslandırmayın. Acı da olsa onu hatırlatacak şeylere bir süre daha tahammül edin ki ayrılığa daha rahat adapte olun. Çünkü ikimiz de biliyoruz ki yatağınızın kenarında asılı kurumuş gülü atmakla, kalbinizden bir çırpıda söküp atmanız şu aralar biraz meşakkatli.
aşk hakkında
Öneri 3 / Buzdolabı ile İmtihan!
Ayrıldınız ama bunda midenizin ne suçu var? Hemen abur cubura sarılıp ona olan aşkınızın hıncını baharatlı patates kızartmasından almanın âlemi yok. Yemeyin demiyoruz hobi olarak yine yiyin ama bir avazda değil, sakince. Hazır sakin demişken, siz bu hafta sonu kendinizi sahile atsanız nasıl olur? Temiz hava, yürüyüş ve derin nefes size iyi gelecektir.
ayrılık acısı
Öneri 4 / Sosyal Medya İntikamı!
Evet, anlıyoruz içiniz çok dolu, siniriniz zirvede. Ama ayrılık sonrası yapılan en büyük yanlışlardan biri sosyal medya yoluyla sevgiliye ‘seslenme’ (!). Anlamlı şarkıların altına “Ne kadar da doğruymuş!”lar, arkadaşlarınızın iletilerinin altına “Aman ya değmezmiş; TECRÜBE ile sabit!” yorumları ya da şarkı sözlerinden umulan ‘intikam medetleri”. Zamanlama çok erken, aman diyelim!
sosyal medya
Öneri 5 / Kıskandırma Sendromu!
İntikam soğuk yenen; kıskandırmak ise hızlı ve erken yenen yemektir. Bir avazda yenir ama mideye oturur, hazmı zor olur. Bu nedenle özellikle ofise yeni gelen arkadaşlarla çekilen samimi fotoğraflar için biraz daha zaman var.
kıskandırma
Öneri 6 / Çılgın Gecelere Vurma!
Ayrılığın hemen ardından yapılan paylaşımlar çok mühim. Sırf karşı tarafın canını acıtmak için “Gece şimdi başlıyoooor!”, “Oh yaa üzerimden yük kalktı” ya da “Sabahlar olmasın!”lı manidar içeriklerle süslenen çılgın fotoğraflar pek inandırıcı olmayabilir. Bir süre için yani…
eğlence

Öneri 7 / F5 Tuşu İnadı!

Onun Twitter ya da Facebook sayfasını açıp sürekli F5 tuşu ile yenilemek ve ne yaptığını her dakika takip etmek ayrılığa değil sinirlerinize etki edecektir; muhtemelen onun rahat tavırları canınızı daha çok sıkacak ve harap çanlarınızın çalmasına neden olacaktır. Biraz uzak durun, sakinleşsin; sakinleşin.

twitter

Öneri 8 / “Bunu kesin bana dedi!” Hurafesi

Her paylaşımını üzerinize alınmayın. Yani kişi bir yere gitmiş ve oradaki ördeklerin resmini çekip altına; “Ne kadar da tatlı; tatlım benim ya!” dediği zaman üzerinize alınıp “Bana hep tatlım derdi, bence beni çok özledi!” gibi aldanışlara düşmeyin. Ördek o!

hurafeler

Öneri 9 / Telefon, Telefon, Telefon!

Ve son kural, telefonunuzla bu kadar haşır neşir olmayın; son ‘çevrimiçi’ saati ile kendinize işkence etmeyin ve en önemlisi de anlık bir galeyan ile pişman olacağınız bir mesaj atmayın. Hele ki dikkat çekmek uğruna! Bknz:

“Bu sana son mesajım. Hatta belki ömür boyu son belki de çünkü kalbim çok hızlı çarpıyor ve kalp krizi ya da beyin kanaması geçiriyor olabilirim. Sorumlusu sen değilsin ama payın büyük, bil istedim. Hoşçakal!” Ve çaaaaat; telefon ulaşılamaz!

telefon

9 kuralda topladık ama daha yazsak 19 ve 29’ları bulabiliriz. Bu arada umarız barışırsınız ancak barışmazsanız da şunu unutmayın;

“Bugün olsun diye dua ettiğinize, yarın olmadığı için şükredebilirsiniz!”

Aşkla kalın,

İmza:

Bi’dost! 😉