Festival Sezonu Açıldı: Her Şehrin Bir Festivali, Bir Rengi Var

Nisan ayıyla beraber festival sezonunu açtık. Hem kendinize yollara düşmek için bahane yaratmak, hem de her şeyi gidip yöresinde yeyip görmek için festivallerin keyfini çıkarmaya koyulun. İlkbahar ve yaz sezonunda kaçırmak istemeyeceğiniz, toprağın bize verdikleriyle mutlu olmak için gidebileceğiniz bu festival fırsatları size #iyigelecek 🙂

Bahar ayı festival takvimini paylaşıyoruz.

Fethiye Kuzugöbeği Mantar Festivali- Muğla

15- 17 Nisan tarihleri arasında Fethiye’de düzenleniyor. Üzümlü Köyü festivale ev sahipliği yapıyor. Burada yetişen bu çok özel mantarların tadına doyum olmaz festival süresince kuzugöbeği mantarıyla yapılan yemeklerin yanı sıra halk oyunları, konserler de programda yer alıyor.

Kuzugöbeği Mantarı

Urla Enginar Festivali- İzmir

28-29-30 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Bu çok özel festival geçen yıl ‘Shinung Star Awards’ tarafından en iyi festival seçildi. Geçen sene gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bu sene daha da sıkı hazırlanılmış. Enginarın en iyi yetiştiği bölgelerden biri olan Karaburun Yarımadası’nda bu sağlıklı lezzetin festivalini kaçırmayın. Bu yıl daha da kalabalık olacağı için yerinizi şimdiden ayırtmanız gerekebilir.

enginar

 Bando ve Ciğer Festivali- Edirne

15 Mayıs’ta Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne’deyiz. Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’dan göçmüş renkli halkın neşesine, şehrin meşhur bandosu ve meydanlarda cızır cızır kızaran ciğerin kokusu karışıyor. Sokaklara kurulan büyük tavalarda kızartılan ciğerler, ücretsiz olarak konuklara dağıtılıyor.

migrostv_cigerkavurma_v1_210317

Osmanlı Çileği Festivali- Zonguldak

Karadeniz Ereğli’ye özgü Osmanlı Çileği’nin kralların meyvesi olduğu öne sürülür. Yıllardır Karadeniz Ereğli’de yetişen bu güzel kokulu çileği hala tatmayanlar varsa, festival Mayıs ayının son haftası düzenleniyor.

Osmanlı Çileği

Kiraz Festivali- Tekirdağ

Haziran ayının 2. haftasında 4 gün boyunca Tekirdağ kiraza doyacak. Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olan, eski adıyla “Kiraz Cümbüşü” bu sene yine kiraz severleri bekleyecek. Bol bol kiraz yemenin yanı sıra Tekirdağ köftesinin de tadına varabilirsiniz.

kiraz

Taşköprü Sarımsak Festivali- Kastamonu

Her derde deva sarımsak. En güzel yetişen yöremiz de Taşköprü. Bu sene yine Ağustos ayının 2. haftasında Taşköprü Belediye’nin tarafından düzenleniyor. Festival boyunca her yerde sarımsak konulu, seminerler ve etkinlikler düzenleniyor. Bir çok ünlü sanatçı da festivale konuk oluyor.

sarimsak

Ezine Peyniri Festivali- Çanakkale

Beyaz peynirin en güzel halini, Ezine peynirini yerinde yemek, üretimini izlemek, mandıralarını görmek için güzel bir fırsat. Festival, bu sene 20-24 Haziran tarihleri arasında Çanakkale’de peynir aşıklarını bekliyor.

peynir

 Kayısı Festivali, Malatya

Temmuz ayının ilk haftası, Malatya güzeller güzeli kayısılarının bereketini kutluyor. Bu kutlamalarda yöresel yemek yarışmaları, tatlı yarışmaları ve konserler düzenleniyor. Ev hanımlarının kıran kırana yarışması en çok ziyaretçilerin işine yarıyor çünkü lezzetli yemeklerin tadına bakma olanağı buluyorlar.

Kayısı Marmelatı Tarifi