Balık Beslemek İsteyenler Buraya: Balık Bakımı Hakkında 6 Önemli Bilgi

Evinizde huzur dolu ve renkli bir köşe yaratmak, hayvan sevginizi daha da kamçılamak için edindiğiniz balıklara iyi bakmanız gerektiğini bilirsiniz. Çoğu zaman “Balık işte, ne zorluğu olacak ki…” diye geçiştirilse de onların da tıpkı bir kedi, bir köpek gibi özen bekleyip hak ettiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Peki balık bakımı hakkında bilmeniz gerekenler neler olabilir? Gelin birlikte bakalım…

1. Balık Seçimini Yapın

Evinizde beslemek istediğiniz balık türünün hangisi olacağına karar verin. Buna göre akvaryum seçimi, yem seçimi gibi kararlarınızı belirleyin. Balığınızın sağlık ve mutluluğu için onun türüne göre davranmanız gerektiğini unutmayın.

2. Yem Verirken Dikkat

Balığınızın sağlıklı bir yaşam sürüp uzun bir zaman sizinle birlikte olabilmesi için en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yem miktarını ve şeklini iyi ayarlamak gelir. Balığınızın yemini asla tek seferde değil de günde iki ya da üç seferde vermeye özen gösterin. Aynı zamanda balığınızın verdiğiniz yemi dakikalar içerisinde bitirebiliyor olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer ki balık, verilen yemi tüketemiyorsa bu durumun sağlıksız olduğunu ve akvaryum kirliliğine sebep olduğunu unutmamalısınız.

3. Su Değişimleri Yapın

Balığınızın en önemli yaşam kaynağının şüphesiz ki su olduğunu unutmayın. Bunun için aksi belirtilmedikçe her hafta akvaryumdaki suyun yaklaşık çeyreğini değiştirin. Şehir suyu değil, temiz içme suyu kullanmaya özen gösterin. Aynı zamanda iyi bir akvaryum suyunda asla amonyak ve nitrit bulunmaması gerektiğine dikkat edin.

4. Stresten Uzak Tutun

Narin bir hayvan olan balıklarınız tıpkı insanlar gibi yoğun bir strese girebilir. Aşırı sevgiden dolayı balıklarınızla daha yakın olmak istiyor olabilirsiniz; ancak bu durumun onlara zarar verebileceğini unutmayın. Yani; çok gerekli bir durum olmadıkça elinizi akvaryuma sokmayın, balıklarınızı ellemeyin, akvaryumun camına bile dokunmayın. Balığınızı gürültülü bir ortamda bırakmayın, onlara geceleri karanlık bir ortam sağlayın. Aksi durumlarda balığınızın bağışıklık sistemi yavaşlar ve hastalıklara daha hazır hale gelir.

5. Isı Derecesini Ayarlayın

Balıklar, ısı değişimlerinden en kolay şekilde etkilenen hayvanlar arasındadır. Bu durumun onların sağlığını tehdit etmemesi için filtre motor sistemi kullanarak balığın yaşadığı ortamda ideal bir ısı yakalamak gerekir.

6. İlaçlama Yapın

Balığınızın sağlıklı olabilmesi için yaşadığı ortamın son derece steril olması gerekir. Bunun için parazit ve mikropların barınmasını önleyen ilaçlama ya da tuzlamaları düzenli olarak yapmaya özen gösterin.