Balık Tutmak İsteyenler için 6 Öneri

Vaktini keyifli bir hobi ile değerlendirmek isteyenlerin tercih ettiği bir etkinlik olarak görülen balık tutmaya siz de merak saldıysanız bu başlığımız işinize yarayabilir. Yazımızın devamında balık tutma sırasında size yardımcı olacak 6 öneriyi sizin için derledik. İşte detaylar…

 

  • Oltanızı Doğru Seçin

 

Balık tutmak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta elbette ki amacınıza uygun bir olta seçebilmektir. Balık tutmak istediğiniz bölgeye, tutmak istediğiniz balık çeşitlerine ve hatta boyunuzun uzunluğuna göre seçmeniz gereken oltalar hakkında gerekirse bir profesyonelden yardım alın ve satın alacağınız oltayı birlikte seçin.

 

  • Yasak Tarihlerini Takip Edin

 

Balık tutmak istiyorsanız aklınıza gelen yılın herhangi bir zamanında sulara açılamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Balıkların yeteri kadar üremesi, büyümesi ve gelişmesi için 15 Nisan-1 Eylül tarihleri arasında olan genel balık avı yasağına göre planınızı yapmanız gerekir.

 

  • Balık Ölçülerine Dikkat Edin

 

Av yasağı tarihlerini artık biliyorsunuz, peki ya balıkların tutulabilecek ölçülerinden haberdar mısınız? Bazı balıkların yasal avlanabilir ölçüleri şu şekilde:

Sardalya 11 cm, barbunya ve istavrit 13 cm, lüfer 20 cm, kalkan 45 cm, palamut 25 cm. Siz de tutmak istediğiniz balığın yasal avlanma ölçüsünü öğrenin ve işe öyle koyulun.

 

  • Saatleri Planlayın

 

Balık tutmanın da saati mi olur demeyin, öyle kafanıza estiği anda balıkları elinizle koymuş gibi bulamayacağınız için günün belirli saatlerinde ava çıkmaya özen göstermeniz gerekir. Balıkların da tıpkı insanlar gibi günün farklı saatlerinde öğünleri bulunur. Bu doğrultuda gün ışımak üzereyken sabah 5-8 saatleri arasında balıklar yemlenmeye dolayısı ile tutulmaya uygundur. Balık tutma isteğinizi bu saatlere planladığınızda bolca balık tutabilirsiniz.

 

  • Tecrübeli Balıkçılarla Tanışın

 

Pratiğe geçmek, her zaman teori öğrenmekten bir adım öndedir. Eğer iyi bir balıkçı olmak istiyorsanız bu işe yıllarını veren tecrübeli bir balıkçı ile iletişim kurun. Bu sayede çok etkili püf noktaları öğrenebilir, kendinizi balık tutma konusunda kısa zamanda şahane bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 

  • Etrafa Dikkat Edin

 

Oltayı denize doğru sallandırmak çok basit gibi görünse de aynı zamanda yoğun dikkat gerektiren bir detaydır. Oltayı atacağınız zaman etrafınızdaki insanlara herhangi bir zarar vermemek için aranızdaki mesafenin geniş olmasına dikkat ederek olası yaralanmaların önüne geçin.