Kalkın Gidiyoruz Çünkü Haklı Sebeplerimiz Var: Bu Yaz Barselona’ya Gitmek İçin 9 Neden!

Bu satırları nerede okuyorsunuz bilmiyoruz; belki ofis masanızda müdürünüzün çaprazında, belki evde televizyon karşısında, belki de bir seyahatte… Nerede olduğunuzu tahmin edemesek de az sonra ruhunuzun Barselona dolaylarına gitme ihtimalinin yüksek olduğunu bilebiliyoruz.

Bugün günlerden Barselona, bugün günlerden ‘uzaklar’, bugün günlerden “kalkın gidiyoruz”. Sizin için rotamızı Barselona’ya çevirdik. Eğer günün birinde deveyi güdesin gelmez değil de diyarı terk edesiniz gelirse, bizce Barselona’yı tutun seçenekleriniz arasında. Neden mi? Bir çay koyup geliyoruz…

1- Havasına Suyuna…

Bir yer düşünün ki iklim hep çiçek, hep güzel. Bir gün düşünün ki gökyüzü hep berrak. İşte o Barselona. Senenin büyük bir bölümü sıcak iklim ve bol Güneş hakim. Şimdi hangi bulut içinizi karartacakmış?

güneş

2- Uzun, Çok Uzun Sahiller…

Bir sahil düşünün ki sonu yok 🙂 Berrak kumlar, Akdeniz’in tatlı esintisi, uzun uzadıya yürüyüş imkanı sunan bir sahil. La Barceloneta en popüler olanlarından ama aynı zamanda en kalabalık da olanlarından. Ama sadece rüzgarın sesiyle uyuyabileceğiniz sessizlikte yerler de var.

sahil

 3- Akdeniz Mutfağı…

Çok da sürpriz olmasa gerek, mis gibi deniz ürünleri ile ünlü. Denizden babam çıksa yerim diyenlere #iyigelecek bir yer yani. Düşünsenize, sahildesiniz; Güneş tatlı tatlı batıyor ve yanınızda enfes deniz ürünlerinden oluşan bir menü… Hayali bile güzel.

barselona_mutfağı

 4- Bisiklet Keyfi…

Barselona denin akla neredeyse ilk gelenlerden biri bisiklet turları. Trafik zaten bizdeki gibi değil ama araba hengamesinden kaçmak isteyenlerin ilk adresi bisiklet. Uzun ve temiz yollarda adeta ‘doğal meditasyon’.

bisiklet

 5- Masa Tenisi…

Barselona deyince akla ilk olarak futbol gelse de, şehrin pek çok yerinde açık hava tenis masalarına rastlamak mümkün. Tatlı Akdeniz rüzgarında masa tenisi oynamak da bir başka keyif.

masa_tenisi

6- Tibidabo!

Yabba-dabba-doo’yu çağrıştırır; yoğun görsellik barındırır. Tibidabo adı verilen kaleyi şehrin hemen hemen her noktasından görebilmek mümkün. Turist akını yaşanıyor olsa da eşsiz güzelliği ve görkemi ile Barselona’yı rüya şehir yapanlardan biri…

tibidabo

7- Gece Hayatı!

New York için ‘hiçbir zaman uyumayan şehir’ derler ya, işte aynı cümle Barselona için de geçerli. Partiler, festivaller, ışıklar ve renkli sokakları ile Barselona geceleri, görülmeye değer!

gece_hayatı

 8- La Merce ve Sant Medir Festivali!

1687 yılının Eylül ayına dayanan bir festival. 1 hafta süren festival, yılda ortalama 2 milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Sanr Medir festivali de görkemli şölenlerden biri. Diğer adı la festa més dolça. Bu festivalin en ‘tatlı’ özelliklerinden biri, her festival döneminde çocuklara dağıtılan ortalama 60 ton şeker. Şeker gibi şehir diye boşuna demiyoruz. 🙂

la_merce

9- Grafiti!

Şehrin rengarenk olduğundan bahsetmiştik. Hemen hemen her köşe başında bir grafitiyle rastlamak mümkün. Renkli duvarlar, duvarların üzerindeki sanat kokan işlemeler, şehrin renkli giysisi adeta.

sahne_sanatı

Barselona için madde bitmez, söz yetmez. Dedik ya hani varsa bir uzaklaşma durumunuz; Barselona’yı mutlaka ziyaret edin. E artık açık hava acıktırdı mı diyelim, yol rehavet mi yaptı diyelim bilmiyoruz ama madem İspanya’ya kadar gittik o halde İspanyolların meşhur Gazpacho çorbası tarifi ile yapalım finali. Pratik çorba tarifini izlemek ve mutfağınızda İspanyol rüzgarı estirmek isterseniz, sizi şu linke alalım.