Başka Bir Ülkeye Yerleşirken Memleket Hasretini Dindirmenin 6 Yolu

Belki gençlik hayaliniz, belki anlık bir kriz anınız… Belki yarınınız için ideal seçim, belki de en zor kaçış noktanız, son kararınız. Sebebi ya da amacı ne olursa olsun, eğer yurt dışında yaşamaya karar verdiyseniz ve içinizde buradan kaçmaya dair çok büyük kinler yoksa, muhtemelen bir süre memleket hasreti çekenlerden olabilirsiniz. Arabesk gibi geliyor kulağa ama taşınınca görüşürüz 🙂

“Bir başkadır benim memleketim…” nidaları benliğinizi sarmadan evvel, sizinle bir yazı paylaşmak istedik. Evet, belki dindirmez özleminizi ama eminiz yeni hayatınıza adapte olmanıza yardımcı olur.

1- ‘Siz’den Bir Şeyler!

Eski ev düzeninizi olduğu gibi kurma şansınız olmayabilir. Ancak eski hayatınıza dair bir obje, bir eşya ya da artık aklınıza ne geliyorsa mutlaka olsun elinizin altında. Olsun ki baktığınızda hafızanız sizi buralara getirsin.

sarmasik

2- Kendinizi Şartlamayın!

“Ben artık burada yaşamak zorundayım.” gibi keskin cümlelere girmeyin. Her yolun bir u dönüşü vardır; ama şimdi ama birkaç durak sonra. Kendinizi mevcut konumunuza alıştırın ama şartlamayın.

meditasyon

3- Dost Edinin!

Yerli yabancı fark etmez. Madem bambaşka bir sabaha uyanacaksınız artık, o halde günaydın diyecek yeni insanlar tanıyın. İlk günler yabancılık çekip, çekimser kalabilirsiniz ancak kendinize hızla gelin ve kaliteli bir çevre edinmek için kolları sıvayın.

arkadaşlarla yemek

4- Yemekler Keşfedin!

Hatırlasanıza, aşk acısına bile iyi gelen o beyaz çikolatalı cheesecake ile nasıl da mutlu olmuştuk 🙂 Şimdi sıra başka lezzetlerde. Gündüz yerleşmekle uğraşırken akşam da keşfetmekle uğraşın; yeni lezzetler, yeni mekanlar, yeni içecekler ve daha pek çoğu. Keşfetmek, yeni yaşantınıza alışma hevesinizi perçinleyebilir.

yemek-adabi

5- Alışkanlıklarınızdan Kopmayın!

Yemekten sonra yürüyüşe mi alışıksınız, yapın! Sabah aç karna açık havada spor mu yaparsınız, yapın! Rutinleriniz, sadece memleket değiştirsin ‘tarz’ değil. Yeni yaşayacağınız yerde de pek çok imkan var, düzeninizi bozmayın.

koşu

6- Ve Son: Meydan Okuyun!

Kendinize, yaşamınıza, bugününüze ve yarınınıza. Limitsiz değil limit ‘siz’ olun; yeni hayatın sizi içine almasına izin vermeyin aksine siz hayatı içinize alın ve asla pes etmeyin. İlk zamanlar zorlanacaksınız dost acı söyler ama sonrasında her şey yoluna girince yeni hayatınızda da güne mutlu uyanacak pek çok sebebiniz olacak.

yaz-sporlari

Ufak pürüzlerin, özlemlerin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin ve daima başınızı yukarıda tutun.

Durun daha yeni başlıyoruz; nasıl diyor siz “Hoş geldin yeni hayat!” 😉