Bayram Tatili Sonrası İlk İş Gününe Adapte Olmanın 5 Yolu!

Denizde taklalar atarken, güneş yağı ile hunharca güneşlenirken, deniz gözlükleri ile dalgıçlara taş çıkarırken ne iyiydi değil mi hayat? Ama yok, her gidişin bir dönüşü bar işte sevgili okur! Şuan bu satırları nerede okuyorsunuz bilmiyoruz ancak ofisteyseniz ve modunuz düşükse bize bırakın; bizde o iş! Malum bugün bayramın son günü, geri dönüşler çoktan başladı. Sizin için ilk iş gününe adapte olmanın yollarını derledik.

 

1- Son dakikacı olmayın…

Son  saatlerine kadar tatilden istifade edip ayağınızın kumuyla işe gitmediğinizi umuyoruz. Çünkü kumlu ayakla çalışmak başlı başına demoralize sebebi. Her zaman tatilden bir gün önce dönmek ve işleri toparlamak daha iyi. Sendromunuza daha #iyigelecek inanın. Evet bir gün bir gündür farkındayız ama işin bir de ‘Pazartesi’sini düşünün.

tatil çalışmak

2- Ofise adım atar atmaz planlama yapın…

Alın elinize kağıt kalemi hemen haftanızı planlayın. Bu planlama gün içinde sıkışmanızı da engelleyecektir. İlk 1 saatinizi girdaplara atılmak yerine planlamaya ayırın. Hiç fena olmayacak, bize güvenin.

ofis

3- Mor ya da pembe çiçek alın…

Ooo bugün damardan giriyoruz mevzuya. Efendim malumunuz mor rengin ruh dinlendirme üzerinde etkisi malum. Çiçek deseniz e o da iç açar. İkisi bir araya gelince de çalsın sazlar! Tamam abarttık ama ilk gün psikolojinize iyi gelir bu söylediğimiz ikili bizce…

çiçekler

4- Mümkünse mesaiye kalmayın…

Biliyoruz bu sizin elinizde değil yani iş varsa mecbur mesaiye kalacaksınız ama imkanınız varsa işleri yetiştirmek uğruna dakika bir gol bir mesailere kalmayın. Gerekirse evden devam edin ama deniz sonrası ofis ortamı için 8 saat yeterli gibi geldi bize.

toplanti-ofis-hayati

5- Size şaka geliyor ama doğru…

Daha önce bahsetmiştik nefes egzersizlerinden. Şimdi tam zamanı işte! Bakın işin uzmanı da aynı şeyi söylüyor. Nefes ve Sağlıklı Yaşam Koçu Yelda Çetiner‘e sizin için sorduk.

nefes egzersizi

Derseniz ki yok ben ne yapsam rahatlayamıyorum, o halde mutlu bir Pazartesi için size özel kaleme aldığımız şu yazımıza da bir göz atın deriz. Bu da olmuyorsa artık rahatlatan içeceklere kadar yolumuz var. Kalbimizi koyduk bu işe, halledeceğiz!