Beden Perküsyonu Ruhunuza İyi Gelecek; Mutlaka Deneyimleyin!

Müzik ruhun gıdası… İnsan bedeni, müzik ve koreografi bir araya geldiğinde ortaya çıkan şey ise kelimenin tam anlamı ile büyüleyici. Adı ise Beden perküsyonu. Belki de pek çoğumuzun ilk defa duyduğu bu müzik/dans biçiminin kökeni aslında çok eskilere dayanıyor. Endonezya’nın Saman, Etiyopya’nın Armpit müziği beden perküsyonunun örnekleri arasında.

beden perküsyonu

Beden müziği olarak da adlandırılabilecek bu etkinlik insanın kendi ruhunun derinliklerine inmesini sağlayan bir dinamiğe sahip. Beden perküsyonunun girift yapısı müzik ve dansın birbiri içine geçmesinden kaynaklanıyor. Dans hareketleri müziği yaratıyor, müzik ise dansın devamlılığını sağlıyor. Vücudun adeta bir bateriye, eller ve ayakların ise onu çalan bagetlere dönüştüğü bu dans biçiminde çalan ve çalınan aynı kişi.

Tüm bu süreç ise insanı dış dünyanın stresinden uzaklaştırarak kendine ve müziğin ritmine odaklanmasını sağladığı için günümüzde oldukça popüler hale gelmeye başladı. Beden perküsyonu zamanla öğrenilebilen ve hazzı daha da artan bir etkinlik ve bu etkinliği arzu eden herkes yapabiliyor. Grup halinde çalışmalara katılabileceğiniz gibi, çeşitli teknikler öğrenerek evde de uygulayabileceğiniz bu ritmik dans/müzik biçimi.

Ezo Sunal Çocuk Atölyesi’nden Ezo Sunal, MigrosTV izleyicileri için beden perküsyonunu anlatıyor, izleyin…

ezo sunal

El çırpma, ayakla ritim tutma gibi hareketler içren beden perküsyonunun insan üzerinde özellikle psikolojik anlamda oldukça olumlu etkileri bulunuyor. Bedenin gerginliğini alan ve sinirleri yatıştıran bu etkinlik günlük hayatın stresinden kurtulup, daha pozitif bir bakış açısına sahip olmaya yardımcı oluyor. Grup çalışmalarında ise çok daha farklı bir yön ortaya çıkıyor; İletişim becerisinin kuvvetlenmesi. Bunun sebebi ise kişinin stresten kurtulması ile birlikte ortaya çıkan öz güven artışı.

Ne dersiniz? Siz de de beden perküsyonu denemeye değer bir etkinlik değil mi? Beden perküyonu konusunda detaylı bilgi için Ezo Sunal ile yaptığımız röportajı hemen izleyebilirsiniz; http://migrostv.migros.com.tr/category/iyi-yasa/beden-perkusyonu-hakkinda-degerli-bilgiler/