Bereket Sembolü Narın Bilinmeyen Özellikleri

Aralık ayı meyvelerinden nar, bereket sembolü meyve denince ilk akla gelenlerden. Kapıda kırılan nar eve bereket getirir inancından yola çıkılarak, yılbaşı akşamı evlerde nar kırılır. Bunlar çok eski yılbaşı geleneklerinden. Bizim bugün konumuz ise narın mucize faydaları ve besin değerleri. Faydaları ile sıradan meyvelerden bir adım öne çıkan narın faydalarını sizin için araştırdık.

1- Narı diğer meyvelerden ayıran en önemli özelliklerden biri ile başlayalım; narın içinde ortalama 4,7 gram protein olduğunu biliyor muydunuz?

Nar, protein içeren meyvelerin başında geliyor. İlk maddemizi bir de güzel tatlı ile taçlandıralım. Narlı muhallebi tarifi için fotoğrafın üzerine tıklayın.

narlı_puding

2- Nar, aynı zamanda güçlü bir lif kaynağı. Sindirim sorunları yaşayanlardansanız nar sizin için de ideal olabilir. İçerdiği lif ile kabızlığa iyi gelen meyvelerden biri.

enginar_salatası

3- İçerdiği antioksidanlar ile kalp sağlığını koruyor. Bunun temel nedeni ise narın damarları rahatlatması ve sıkışıklıkları düzenlemesi.

nar-serbeti

4- Nar suyunun yorgunluk etkilerini azalttığını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre nar, direnci arttırıyor ve gün boyu enerjimizi koruyor. Tabi narı soymak ayrı sorun, suyunu çıkarmak ayrı sorun. Ancak size bir püf noktası verelim. Nar soymanın kolay yolunu izlemek için tıklayın.

narli-tarif

5- Yine yapılan bazı araştırmalara göre nar, diş etlerine bile iyi geliyor. Diş çevresindeki zararlı bakterileri öldürüyor ve dişleri güçlendiriyor.

narli-tart

Narı salt meyve olarak tüketmek de bir seçenek ancak biz size daha farklı öneriler vereceğiz. Birbirinden nefis narlı yemek tariflerini derlediğimiz yazımıza mutlaka göz atın.