Beyne Yararlı 6 Hobi

Hobi edinmek, insan ömrünün güzelleşmesini sağlayan en önemli adımlardan biri olmasının yanı sıra sağlıklı bir beynin de sırrıdır. Siz de şu günlerde hayatınıza renk katmak, keyifli vakit geçirmek için kendinize uygun olan bir hobi arıyorsanız şimdi sıralayacağımız beyin gelişimini destekleyen hobilere bir göz atın deriz. İşte keyfinize keyif, beyin fonksiyonlarınıza sağlık katacak 6 faydalı hobi…

1. Enstrüman Çalmak

Boşuna denmemiştir “müzik ruhun gıdasıdır” diye. Müzikle yakın olmak insan ruhuna daima iyi gelmiştir. Müziğin ruhu beslemesi dışında bir önemli etkisi daha var ki o da beynin sağ ve sol lobu arasındaki bağlantıyı artırarak zeka gelişimine olumlu katkıda bulunmasıdır. Bir enstrüman çalmayı öğrendiğinizde analitik düşünme yeteneği, yaratıcılık, küçük kas gelişimi gibi birçok faydalı değişim sizi bekler.

2.Kitap Okumak ve Film İzlemek

Görsel dünya mı yoksa kelimelerle dolu bir dünya mı size göre? Size uygun olan seçimi yapın ve harekete geçin, çünkü bu iki hobi de beyniniz için oldukça besleyici olacak. Kitap okuyarak ve film izleyerek başka dünyalara ortak olur, insanların duygu ve düşüncelerine ışınlanırsınız. Bu da size daha iyi çalışan bir beyin sunarak uzun vadede olaylara farklı açılardan bakmayı ve olayları çözebilme yeteneğini aşılar.

3.Oyunlar Oynamak

Sudoku, tekerleme, yap-boz, satranç ya da birçok bilgisayar oyununu düzenli oynayarak daha güçlü bir hafızaya sahip olmak mümkündür. Bu tip oyunlar, beyindeki nöronları aktif hale getirerek beyinde yeni yolların açılmasını ve beynin sürekli gelişmesini sağlar. Siz de sevdiklerinizle birlikte Sudoku gibi birçok oyunu her gün oynayarak hem daha keyifli hem de daha verimli zaman geçirebilirsiniz.

4.Spor Yapmak

Bildiğiniz üzere “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” O halde hemen harekete geçme zamanı! Spor yaparak beyninizin çok daha berrak olmasına katkıda bulunursunuz. Berrak bir zihinle hatırlama, öğrenme, konsantre olma, olayları çözme gibi birçok fonksiyon kusursuz işlemeye başlar.

5.Yeni Bir Dil Öğrenmek

Yeni bir dil öğrenmek sizin için hobi olacak kadar keyifli bir şeyse çok şanslısınız demektir, çünkü beyin bunu çok seviyor! Ana dilinizden her açıdan farklı bir dili öğrenmeye çalışmak, nöronların etkileşimini artırır. Öğrendiğiniz şeyleri özümserken beyniniz sürekli aktif halde kalır ve başta hafıza problemlerinin önlenmesini sağlar.

6.Örgü Örmek

Çoğunlukla annelerinizde ya da büyükannelerinizde gördüğünüz bu aktivitenin beyne en az meditasyon kadar yararlı olduğuna şaşırabilirsiniz, ancak gerçek! Örgü örmek, beynin birçok bölgesinin harekete geçmesini sağlayarak bilişsel ilerlemeyi destekler. Örgü örerek hem stresten arınır hem de uzun yıllar genç kalan bir beyne sahip olursunuz.