Bir Anneye Söylenmemesi Gereken 10 Cümle

İyi niyetle söylenmiş ve size göre faydalı olacağını düşündüğünüz sözler bir annenin son derece moralini bozacak, kırılacağı, yanlış anlayacağı ve takıntı haline getirebileceği konularla ilgili olabilir.

Bu nedenle “Anneye söylenmemesi gereken 10 şey” listemize göz atmanız da fayda var, sonuçta hiç birimiz annelerimizin güzel kalplerini kırmak istemeyiz değil mi?…

1. Sütün Var mı? Yetiyor mu?

Listeyi tabii ki yeni anneler için en sinir bozucu cümle ile açtık. Zaten lohusalık döneminde olan ve yeterince endişeli yeni anneler emin olun sütünü ve bebeğinin doyup doymadığını sizden daha çok düşünüyor. Devamlı bu konuyu açarak ve sütünün artması için tavsiyeler vermeye çalışarak annenin moralini bozmaya hiç gerek yok. Ayrıca sütü gelmeyen ve bebeğini mama ile beslemek zorunda kalan annelerin kendilerini suçlu gibi hissetmelerine de sebep olabilirsiniz.

annebebek

2. Kilolarını Verememişsin

Teşekkürler… Eminiz anneler kilolarını verip veremediklerinin hiç farkında değillerdi. Doğum kilolarını verememiş her anne zaten her zaman konunun buraya geleceğini bildiği için bu yoruma hazırlıklı olsa da siz yine de kibarlık edip bu konuya hiç değinmeyebilirsiniz. Annenin emzirme döneminde kilo vermesinin zor olduğunu ve doğum kilolarının yavaş yavaş verildiğini bilmenizi isteriz; sonuçta hangi kadın fazla kilolarıyla yaşamak ister ki?

turk-annesi

3. İkinciyi Çok Geçmeden Yapın

Bu cümleyi durumu abartarak yeni hamile olan anne adaylarına söyleyenler bile oluyor. Ancak bunun kararını ebeveynler kendi aralarında verecektir. En doğrusunun bu olduğunu düşünerek kabul ettirmeye çalışmak ve ısrarla söylemeye devam etmek sadece moral bozar çünkü ailenin yeni bir çocuk için maddi durumu yeterli olmayabilir, annenin kariyer planı olabilir veya sağlık sorunları söz konusu olabilir. Bu yüzden anneyi açıklama yapmak zorunda bırakmadan fikrinizi anne sorarsa belirtmek en doğrusu olacaktır.

turk-annesi1

4. Ayy Kıyamam, Kızma Çocuğa!

Annenin çocuğuna kızdığı zamanlarda müdahale etmek bizce yapmanız gereken son şey! Zaten bu anlarda kaçmaya çalışan ve hatasıyla yüzleşmek istemeyen çocuk sizden yüz bularak annesini dinlemeyecek ve siz de Bu şekilde annenin tüm otoritesini sarsmış olacaksınız. Unutmayın ki anne ve çocuk 24 saat birlikte ve gelip sadece 1-2 saat misafirlik yaptığınız zaman dilimlerinde annenin tüm düzenini ve disiplinini sabote etmeye hakkınız yok.

anne

5. Çalışmaya Devam mı Ediyorsun?

Doğum yaptıktan sonra çalışmaya devam etmeyi tercih eden annelere “Çocuk daha küçük değil mi? Çalışmaya devam mı edeceksin?” şeklinde beyanlarda bulunarak annelere kendini suçlu hissettirmek hoşunuza mı gidiyor diye düşünmüyor değiliz… Maalesef toplumumuzda annenin doğumdan sonra işe dönmesi ayıplanıyor ve anne çocuğuna gereken özeni göstermiyormuş gibi düşünülüyor. Ancak her anne çocuğu için gerekli ortamı ve koşulları sağlamadan adım atmıyor ve her ayrıntıyı düşünüyor.

anne-kiz

6. İncecik Giydirmişsin Çocuğu… Hasta Olacak!

En endişeli ses tonunuzla kurduğunuz bu cümleyi söylemeden önce karşınızdakinin bir anne olduğunu ve çocuğunu en çok düşünen kişinin o olduğunu unutmayın. Bırakalım inceliğe, kalınlığa anne kendi karar versin değil mi?

7. Zor Olmuyor mu?

Bir anneye çocuk sahibi olduğu için çok büyük sorunlarla ve zorlu şartlarla savaşıyormuş gibi davranmak onların şikayet etmesine sebep olabilir. Sonuçta onlar bir anne, içlerindeki sonsuz sabır ve sevgi ile çocukları için ellerinden ne geliyorsa seve seve yapacak ve bunun her anından keyif alacaklardır.

anne bebek

8. Bu Çocuk Çok Zayıf!

Toplumumuzda maalesef iri çocuk daha sağlıklıdır gibi bir algı var bu nedenle bir çocuğun zayıf olduğu görüldüğü an anneye telkinler yağmaya başlıyor ve ardı ardına öneriler sıralanıyor. Bilinçsizce yapılan bu yorumlara artık son verilmesi ve geride bırakılması gerekiyor.

9. Bu Günlerin Tadını Çıkar, Büyüdükçe Daha da Zorlaşıyor İşler…

Anneler emin olun çocuğunuz yetişkinliğe adım atana kadar bu cümleyi daha çok duyacaksınız. Hele bir yürümeye başlasın, hele bir okula başlasın, hele bir ergenliğe girsin derken devamlı bu olumsuz sözlerle karşı karşıya geleceksiniz. Maalesef çoğumuz hâlâ anneleri motive etmeyi öğrenemedik devamlı onları en hassas oldukları kişi üzerinden daha da endişelendirmeye devam ediyoruz.

annebebek

10. Benim Çocuğum 6 Aylıktı Konuşuyordu!

Devamlı diğer çocuklarla kendi çocuğunu kıyaslayarak çocuğunun 6 aylıkken konuştuğunu, 8 aylıkken yürüdüğünü,  3 yaşında okuma-yazma bildiğini iddia ederek moral bozmaya çalışanlar var bir de.  Bütün anneler ve çocuklar birincidir değil mi?